Çocuklar ve Yetişkinler İçin Sanat Tarihi

Ekim-Aralık 2016

Eleştirel ve yaratıcı düşünceyi destekleme hedefiyle çocuklar ve yetişkinler için sanat tarihi eğitimleri programlayan Art On Akademi, Ekim itibariyle Art On İstanbul'un Şişhane'deki mekânında başlıyor. Sanat tarihçisi Nihal Elvan Erturan tarafından hazırlanan, çocuklara yönelik “Ta-Daaa!* Çocuklarla Sanat Tarihi” atölyeleri, yetişkinler içinse “Empresyonizmden Günümüze Sanat Tarihi” programları yılsonuna kadar devam edecek.

Ta-Daaa! Çocuklarla Sanat Tarihi

"Ta-Daaa! Çocuklarla Sanat Tarihi" atölye çalışmaları 5-8 yaş aralığındaki çocukları, mağara resminden günümüz sanatına uzanan sanat tarihinin uzun ve heyecan verici öyküsünü keşfe çıkarıyor. İlk Çağlar, Mısır Uygarlığı, Antik Yunan ve Roma Uygarlığı, Orta Çağ, Rönesans, Barok-Rokoko ile 19. ve 20. yüzyıl Modernizm ve sonrası dönemler, eğlenceli bir anlatım ve atölye çalışmaları ile sunuluyor.

Bu atölye programı, sanat tarihçisi Nihal Elvan Erturan tarafından sanat ve sanat tarihinin, eğitimin temel taşlarından biri olduğu düşüncesinden yola çıkılarak hazırlandı. Eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi destekleyen bu çalışma ile çocuklar;

- Atölye çalışmalarında sanat tarihinin farklı dönemlerine uyarlanan uygulamaları çalışmalarla, çizim, heykel, seramik, mozaik, baskı, kolaj, enstalasyon/yerleştirme gibi farklı teknikleri, değişik malzemelerle deneyimleyecek.
-Üretirken sanatın tarihini öğrenecekler.
-Yaratıcılığın çağlar boyu nasıl dönüştüğüne tanıklık ederek, yaratıcılıklarının sınırlarını genişletip keşfedecek.
-Küçük yaşlardan itibaren sanat kültürü ve estetik bilinci oluşturma konusunda ilk adımlarını atacak.
- Farklı kültürlerin sanat aracılığıyla; yenilikçi, özgür düşünme, duyarlı olma gibi konularda sunduğu zenginliklerle tanışacak.

10 Hafta boyunca sürecek olan çocuk atölyeleri 15 Ekim’den başlayarak 17 Aralık’a kadar devam ediyor. Atölyeler her Cumartesi saat 10:30 ile 12:30 arasında Art On Istanbul’un Şişhane’deki mekânında gerçekleştirilecek. Atölyelere katılım 12 kişiyle sınırlı ve katılım bedeli 750 TL’dir.

*Ta-Daaa! Bir buluş, merak ve heyecan anını ifade eden nida.

Empresyonizmden Günümüze Sanat Tarihi

Sanatseverlere yönelik hazırlanan “Empresyonizmden Günümüze Sanat Tarihi - 19. 20. ve 21. Yüzyıl sanat Etkileşimleri” seminerleri Modern ve Çağdaş Sanat hakkında merak edilen, öğrenmek istenilen, eser ve yapıtların arkasındaki geçmişi anlamak ve bakış açısı geliştirmek için yol gösterecek bir eğitim programı.

19. yüzyılın ortalarından günümüze uzanan dünyadaki baş döndürücü gelişmeler, sanatın defalarca yeniden tanımlanmasına neden oldu. Bu seminerde, yaklaşık 200 yıllık tarihsel, ekonomik ve sosyal değişimler üzerinden yapılan sanat tarihi okumalarıyla toplumların dönüşümü ve bunun sanattaki yansımaları anlatılıyor; sanat akımları, hareketlerinin belli başlı sanatçıları ve başyapıtları ele alınıyor. Empresyonizm, Post-Empresyonizm, Neo-Empresyonizm, Art Nouveau, Fovizm, Kübizm, Ekspresyonizm, Soyut Ekspresyonizm, Fütürizm, Bauhaus, Dadaizm, Konstrüktivizm, Sürrealizm gibi akım ve hareketler inceleniyor. 1945 sonrasından günümüze Avrupa ve Amerika’daki yeni eğilimler ve anlayışlara değiniliyor. Pop Art, Minimalizm, Kavramsal Sanat, Post-Modenizm gibi güncel sanatın sınırlarını sürekli genişleten alanlara bakılıyor. Sanat başkentinin Paris’ten New York’a taşınmasının, heykelin kaide üzerindeki figür, resmin duvardaki tablo olmaktan çıkışının hikâyesini anlatıyor.

Yetişkin seminerleri hafta içi sabah ve akşam olmak üzere iki farklı seans seçeneği sunmaktadır. 4 hafta sürecek olan 1. Seans 11 Ekim’den başlayarak 1 Kasım’a kadar, her Salı saat 10:30 ile 12:30 arasında Art On Istanbul’un Şişhane’deki mekânında gerçekleştirilecek. 2. Seans 12 Ekim’den başlayarak 16 Kasım’a kadar 6 hafta boyunca her Çarşamba saat 19:00 ile 21:00 arasında yapılacak. Seans başına kontenjan 20 kişiyle sınırlı ve katılım bedeli 500 TL’dir.

Ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi | 10.00-19.00

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.