Çocukça Sanat

Kalemler

Yazar: Ezgi Bikbay Şafak

     Öyle güzel bir arayış içerisindeyim ki uzun zamandır... Ülkede çocukları sanata ısındıracak ne kadar kitap varsa arayıp tarayıp bulma telaşı sardı içimi. Hem mesleki açıdan, hem de ilgi alanım olduğundan girdiğim her kitapçıda sanat kitapları zaten algıda seçicilik yaratırdı fakat uzun süredir çocuk kitapları reyonlarından ayrılamıyorum. Neler mi buldum? Zevkle başlıyorum saymaya.

       Çocuklara sanatı tanıtan, anlatan kitapların yerine romanlara, hikayelere yer vereceğim bu yazımda. Diğerleri ise bir sonraki yazımda olacak. İlki Ayşe Güler’in Öncü Kitapevinden 2015 yılında çıkan “Müze” adlı kitap. 174 sayfalık, daha kapağından hikayedeki gizemi açık eden ve yaşça ortaokul çocuklarına hitap eden kalınca bir roman. Yetişkinlerin dahi zevkle okuyacağı (ben keyifle okudum) ve onlara müzelerin aslında birer eğitim alanı olabileceğini güzel bir yöntemle anlatan bir hikaye. İçinde yaşadığımız dünyanın aslında ne kadar dikkat gerektirdiğini anlatan, dokunduğumuz nesneler ile ne kadar iletişimde olduğumuza dair çok güzel bir hikaye akışına sahip.

       Bir diğer kitap ise Ayça Erdem’in “Melekler Müzede” adlı kitabı. Son derece eğlenceli ve rengarenk bir kitap. Kitabın içerisinde, sanat tarihine damga vurmuş bir çok ressamı Pınar Bingül Göksun’un çizimleri eşliğinde okuyoruz. Frida Kahlo’dan, Boticelli’ye, Gaugin’den Mona Lisa’nın gizemlerine kadar 31 sayfalık bir rengarenk yolculuğa çıkartıyor bizi. Bu hikayeyi okuyan çocuğunuz hem bir müzede veya sergide dikkat etmesi gereken kuralları, hem de dünyaca ünlü ressamların tablolarını ve isimlerini öğrenmiş oluyor.Melekler Muzede


Bir diğer kitabımız ise “Bay Küçük Ressam”. Berna Olgaç’ın yazdığı bu 69 sayfalık minik kitap, derslerinde başarısız, okulla başı dertte olan Bay Küçük Ressam’ın öyküsünü anlatıyor. Bay Küçük Ressam okulunu çok sevmezken ona okulu sevdiren ve ülkece ünlü olmasını sağlayan olay bu küçük kitabın içinde sürprizlerle anlatılıyor. Kitap resimsiz, ancak kapağı bunu fazlasıyla dengeleyebilecek derecede renkli.

Diğer bir kitabımız ise “Küçük Ressam”. Fatma Güner’in yazdığı bu 103 sayfalık kitap, aralarda siyah-beyaz resimlerle bizleri içine alan bir öyküyü anlatıyor. Öyküde kahramanımız evin duvarlarını dalgın dalgın boyarken bu iş yavaş yavaş çok hoşuna gitmeye başlıyor ve bu vesileyle kendisini resimler arasında buluyor.

Şimdi bir virgül koyalım ve sanattan bağımsız olsa da bence muhakkak edinilmesi gereken, çocuğumuzla tanıştırmamız şart olan kitaplara gelelim. Çocuk sanat kitaplarının devamını bir sonraki yazımda getirmek istiyorum. Sylvia Plath’ın  “Sorun Yaratmayan Kıyafet”ini ısrarla öneririm. Bulduğumda havalara sıçradım. Çünkü şair Plath’ı çocuklar için kaleme aldığı fantastik ve bir o kadar eğlenceli öyküleri ile okumak şahane. Plath öldükten yıllar sonra kişisel notları arasında bulunan bu öyküler her yaştan çocuğun ve büyüğün zevkle  okuyacağı, eğlenceli resimleri ile insanı keyiflendiren, hazinemin en değerli parçalarından.

Kucuk Ressam

Bir diğer kitap ise Yaşar Kemal’in “Kalemler”i, Sedat Girgin’in resimleri ile YKY’den çıkan yeni basımı ile, bu güzel öykü Türk edebiyatının büyük ustasının sarsıcı öykülerinden biri. Dokunaklı ve akıcı 39 sayfalık bu kitabı alacağınız kitaplar listesinin başına yazın, hem çocuğunuza okutun hem de kendiniz okuyun.        

Yine YKY’den başka bir üstadın, Cemal Süreya’nın, “Çocukça” adlı dergisinde yayınlanmış 12 küçük serüveninin “Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi” adıyla Mustafa Delioğlu resimleri ile elimizde olması, benim gibi Cemal Süreya hayranları için paha biçilemez.

Son olarak, yine bir üstadın, dünya ozanı Nazım Hikmet’in yazdığı, YKY’den çıkan “Sevdalı Bulut Masalı”, Can Göknil’in resimleri ile bize rengarenk bir şekilde ulaştırılmış. Dostluğun, bağlılığın, sevdanın kazandığı bir masal. Umudun yenilmediği, okudukça içinizin açıldığı türden, bitmesin dedirteninden, Nazımca bir masal.

    Siz siz olun çocuğunuzu bu kitaplardan mahrum bırakmayın. Bu güzellikleri edinmek için herhangi bir bahane öne sürülemez, her birinin fiyatı da gayet uygun. Dünyanın şekillendirilmeye en müsait hamurları olan çocuklarımıza bu kitaplar, onlara alınabilecek en güzel hediye. Raflarınızın hep dolu kalması, çocuklarımızın kütüphaneli evlerde büyümesi dileklerimle bu yazıyı bitiriyorum.

 

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.