Sonbahar Çocuklara Sanatla Geldi

asli ersoy

Yazar: Aslı Ersoy

Müzeler, okulların açılmasıyla beraber, sonbahar dönemindeki farklı yaş gruplarına yönelik atölye çalışmalarına başladı. Ücretli ya da ücretsiz, ebeveyn eşliğinde ya da bireysel, hafta içi ya da hafta sonu dahil olmak üzere birçok alternatif atölye çalışmaları sunan müzeler, çocuklara eğlenirken hayal edebilecekleri; deneyimlerken öğrenebilecekleri birer platform sunmaya devam ediyor. Peki, sonbaharda şehirdeki müzelerde çocuklar için neler var?

Bir Varmış Bir Yokmuş / İstanbul Modern

3-5 ve 6-10 yaş grubu çocuklar ve aileleri için hazırlanan çalışma, aileleri ve çocukları masallar tasarlamaya ve sanat çalışmalarını incelemeye davet ediyor. Atölyenin ilk bölümünde aileler, onlar için özel tasarlanmış imge kartlarını seçiyor ve renklendiriyor. Daha sonra, bu kartları diledikleri gibi sıralayarak kendi masallarını üretiyorlar. Programın ikinci aşamasında ise aileler, müzenin sergi salonlarında renklendirdikleri imgelerin hangi sanat çalışmalarından esinlenilerek hazırlanmış olabileceğini tahmin ettikleri bir keşif oyununa çıkıyor.

Nesillerin Dansı / Pera Müzesi

Dünya Yaşlılar Günü kapsamında düzenlenen atölyede, 50 yaş ve üzeri sanatseverler ile 5-12 yaş aralığındaki çocuklar biraraya geliyor. “Katherine Behar, Veri Girişi” sergisinde yer alan Önde Gelenler adlı eserden ilhamla, doğaçlama olarak bir dans performansı gerçekleştirecekler.

 

Konuşan Heykeller / Rahmi Koç Müzesi

4-6 yaş grubundaki çocukların katılımına yönelik olan atölyede, çocuklar, taş, toprak ve hamur gibi malzemeler kullanarak hayallerindeki heykelleri yapıyor ve boyuyorlar.

Fotoğrafla Tanışıyoruz Dijitale Alışıyoruz / Borusan Contemporary

Çocukları fotoğraf sanatı ve dijital teknolojilerle buluşturan atölye, fotoğrafçılığın gelişim serüveni, çekim teknikleri, temel fotoğraf kavramları, photoshop kullanımı, sanat tarihine dijital bir yolculuk ve kavramsal çerçeve oluşturmak gibi farklı konulara odaklanıyor.

Karalama Sayfası / Sabancı Müzesi

İlkokul 1 ve 2. sınıf öğrencilerine yönelik atölyede, çocuklar, hattatların kullandıkları yazı takımları ile yazı yazma deneyimi yaşayacaklar. İsli mürekkepler ve kamış kalemler kullanarak, kendi karalama sayfalarını hazırlayacak ve süsleyecekler.

Hareketli İmgeler / İstanbul Modern

6-12 yaş grubundaki çocukların bireysel olarak katılabileceği atölye, sanatçı İnci Eviner’in farklı sanat eserlerinde tekrar eden bazı imge ve motiflerin bilmecelerle aranıp bulunması ve yorumlanmasını kapsayan bir sergi turuyla başlıyor. Turun ardından çocuklar, Eviner’in onlar için seçtiği motiflerin yer aldığı yüzeyler üzerinde çalışıyor.

Görsel: Aslı Ersoy, 2014

Yazar Hakkında

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.