Sonbaharın Rengi : Filmekimi

housewife

16. Filmekimi, 29 Eylül’de başlıyor. 51 filmlik programıyla Filmekimi yoğun istek üzerine 10 ek seansla bir kez daha sinemaseverlerin gözdesi olacak.

Filmekimi, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya festivallerinde gösterilmiş, ödüller almış, eleştirmenlerin ve izleyicilerin ilgisini çekmiş, merakla beklenen yeni yapımları içeren zengin programıyla Ekim ayının en çok konuşulan sinema etkinliği olacak. İstanbul’da, 29 Eylül-8 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek ve 10 gün sürecek Filmekimi, bu yıl Beyoğlu’nda Beyoğlu ve Atlas sinemaları, Kadıköy’de Rexx Sineması ve Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda yapılacak. Toplam yedi şehirde yapılacak Filmekimi gösterimleri İstanbul’un yanı sıra bu yıl 6-8 Ekim’de Edirne, 13-15 Ekim’de Eskişehir, 13-17 Ekim’de Ankara, 20-22 Ekim’de Diyarbakır ve 20-24 Ekim’de İzmir 27-29 Ekim tarihlerinde ise ilk defa Bodrum’a da uğrayacak.

16. Filmekimi programında, günümüz Fransız sinemasının en büyük dehalarından Bruno Dumont’un Jeanne d’Arc’ın çocukluk ve gençlik dönemini müzikal formunda anlattığı filmi Jeanette’ten, Cannes’da Lynne Ramsey’ye En İyi Senaryo ödülünü getiren You Were Never Really Here’a, yine Cannes’dan dört ödülle dönen, Robin Campillo’nun yönettiği Kalp Atışı Dakikada 120’den, rapçi bir kızı anlatan Patti Cake$’e kadar merakla beklenen birçok film yer alıyor. Filmekimi programında yer alan 10 filmin Oscar aday adaylığı açıklandı. Ayrıca, Onur Ünlü'nün son filmi Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok İstanbul prömiyerini, 2015’te ilk uzun metrajlı filmi Baskın ile sinemaseverleri korkutan Can Evrenol’un yeni filmi Housewife ise Türkiye prömiyerini Filmekimi’nde yapacak.

sevgisiz

16. Filmekimi’nde ek seanslar

Köpekdişi ve The Lobster ile aklımızı alan Yorgos Lanthimos’un, suçluluk, vicdan ve öç alma kavramlarını tavizsiz bir sertlikle ele aldığı son filmi "Kutsal Geyiğin Ölüm", İsveç’in Oscar için aday adayı gösterdiği filmin yönetmeni Östlund’un “görselliği ve hikâyesiyle izleyiciyi kışkırtıp eğlendirecek zarif bir taşlama” olarak tanımladığı "Kare", Cannes’da Jüri Ödülü kazanan, Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev’in, boşanma arifesinde çocuklarını gözden çıkaran çiftin hikâyesini anlattığı filmi "Sevgisiz", Michael Haneke’nin işlevsiz aile, intikam, suçluluk ve bastırılmış duygular gibi temaları ele aldığı yeni filmi "Mutlu Son", Claire Denis’nin boşanmış, tek çocuklu bir kadının “gerçek” aşk arayışını ironik bir dille anlatan son filmi "İçimdeki Güneş", Cannes’da dört ödül birden kazanan 1990’ların başında, AIDS’in hiç durmadan can aldığı umutsuz günlerde, toplumdaki umursamazlığa, tahammülsüzlüğe ve ayrımcılığa karşı eylemlerini yükselten Act Up Paris örgütünü ve eylemcilerini anlatan "Kalp Atışı Dakikada 120", Müziklerini Radiohead gitaristi Jonny Greenwood’un yaptığı, özellikle usta yönetmenliği, klasik anlatımı reddeden yaratıcı kurgusu ve karanlık atmosferiyle dikkat çeken, Lynne Ramsey imzalı "You Were Never Really Here", Cannes’da Diane Kruger’e En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran ve Almanya’nın bu yıl “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde Oscar aday adayı olarak gösterdiği "Paramparça", Guillermo del Toro’nun Venedik’te Altın Aslan kazanan son filmi "Aşkın Gücü", Can Evrenol’un ikinci uzun metrajlı korku filmi "Housewife".

patti cakes

Ek seansların çizelgesini aşağıda bulabilirsiniz:

30 Eylül Cumartesi / Rexx Sineması / 24.00 Aşkın Gücü

7 Ekim Cumartesi / Citys Nişantaşı / 24.00 Housewife

9 Ekim Pazartesi
Atlas Sineması / 19.00 Kutsal Geyiğin Ölümü / 21.30 Kare
Beyoğlu Sineması /19.00 Sevgisiz, 21.30 Mutlu Son
City’s Nişantaşı / 19.00 İçimdeki Güneş, 21.30 120 BPM
Rexx Sineması / 19.00 You were never really here, 21.30 Paramparça

anne

Filmekimi Türkiye’yi Gezmeye Devam Ediyor

İstanbul dışı gösterimlerine 2011’de başlayan Filmekimi, bu yıl da Türkiye’nin farklı kentlerindeki sinemaseverlere yılın en iyi ve en güncel filmlerini sunmaya devam edecek. Filmekimi, bu yıl Edirne, Eskişehir, Ankara, Diyarbakır, İzmir ve ilk kez Bodrum’a da uğrayacak.


6-8 Ekim Edirne – Cinemarine Sinemaları Margi Outlet
13-15 Ekim Eskişehir – Cinemaximum Espark
13-17 Ekim Ankara – Ankara Büyülü Fener Kızılay
20-22 Ekim Diyarbakır – Cinemaximum Ceylan Karavil
20-24 Ekim İzmir - Cinemaximum Mavibahçe
27-29 Ekim Bodrum - Cinemaximum Midtown

 

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.