Alea Pınar Du Pre'den "Space/Time"

alea pinar du pre

Alea Pınar Du Pre, dört yıl aradan sonra gerçekleştireceği ilk kişisel sergisi "Space/Time" ile 26 Nisan – 26 Mayıs tarihleri arasında Sevil Dolmacı Art Gallery’de izleyenlerle buluşuyor.

Türkiye’de genç kuşağın portrecilik konusunda öncü ismi Alea Pınar Du Pre, dijital üretimlerden tuvale uzanan portre işleri Snapshot serisinin en yeni örnekleri yanında, illüzyonist bir etki yaratan yeni portreleri Space/Time serisinin ilk örneklerini sergileyecek.

alea pinar du pre

Du Pre, yeni serisi Space/Time ile dijital çağın kendisine sunduğu olanakları kullanarak geleneksel malzeme olan tuvalde portrelerin farklı açılardan üst üste binmesi ile oluşturduğu yeni bir kurgu yakalıyor. Bu yeni çalışmalar sanat tarihinde Picasso’ya kadar inen “Gerçekliğin parçalanması” geleneğinin yeni bir yorumu niteliğini taşıyor.

Sanatçı, kolajlar ile oluşturduğu popüler yıldızların portrelerine bu kez uzay/zaman kavramı ölçeğinde bakar ve zihninde bıraktığı illüzyonist görüntülere odaklanır. Bilimsel bulgulara göre insan beyni, dış dünyayı her seferinde farklı algılamakta ve bu yolla zihinde farklı gerçeklikler yaratmaktadır. Sanatçı yeni geliştirdiği teknik ile portrelere bu açıdan yaklaşıp, beyinde oluşan bu yanılgıya odaklanıyor. Du Pre, Space/Time ile genel geçer inanış sistemlerini sorgulayarak geleneksel malzemede günceli yakalıyor.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.