An Evening with Steven Wilson

steven wilson

Dünyanın en önemli müzik dehalarından İngiliz müzisyen Steven Wilson, 22 Temmuz akşamı tekrar Zorlu Center PSM’de hayranlarıyla buluşacak.

Progresif rock müziğin yeryüzündeki en başarılı isimlerinden Steve Wilson, Porcupine Tree adlı müzik grubunun başını çekiyor ve önemli isimlerin albümlerinin prodüktörlüğünü üstleniyor. Grubuyla 10 stüdyo albümü çıkaran müzisyenin en büyük ilham kaynakları ise Pink Floyd ve Donna Summer. Bunun sebebi ise aileden gelen müzik ilgisi. Bir Noel gecesi Wilson ailesinin fertleri birbirilerine hediyelerini verir. Herkesin birbirine plak hediye ettiği bu Noel gecesinde, Steven Wilson’ın payına düşen Pink Floyd’un “Dark Side of The Moon” ve Donna Summer’ın “Love To Love You Baby” albümlerinin plakları olur.

Müzisyenin genel anlamda progresif rock olarak tanımlayacağımız müzik türüne ambient, drone, noise, post-rock, krautrock ve shoegaze türlerini de eklemekte fayda var. Çünkü kendisi Pink Floyd ve Donna Summer dışında The Beatles, ABBA, Donovan, Jethro Tull ve King Crimson gibi isimlerden aldığı ilhamla müzik kültürünün yelpazelerini oldukça geniş tuttu.

İlk solo albümü Insurgentes’i 2008 yılında çıkaran Steven Wilson, yönetmen Lasse Hoile’in yönettiği aynı adlı bir belgesele de can verdi. 2 defa Porcupine Tree ile, 1 defa Mikael Akerfeldt’le işbirliği yaptığı Storm Corrosion ile, bir defa da solo albümü Grace For Drowning ile Grammy Ödülleri’ne aday olarak görüldüğünü belirtmeden geçmeyelim.

Aynı zamanda müzisyen kendi grubu ve solo albümleri dışında Opeth, Marillion, Yoko Ono, Anja Garbarek, Pendulum, Anathema ve Orphaned Land gibi sanatçıların albümlerinin prodüktörlüğüne de üstlendi.

Steven Wilson, 22 Temmuz akşamı Zorlu Center PSM Turkcell sahnesinde dinleyicilerini bekliyor olacak. Biletler Biletix'te.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.