Arte Sanat'ta Sezonun Son Sergisi: Figürler ve Manzaralar

gisele trembleau cocuk

ARTE Sanat sezonun kapanışını 16 Mayıs – 17 Haziran 2017 tarihleri arasında Fransız Sanatçı Gisele Trembleau’nun “Figürler ve Manzaralar” isimli kişisel sergisi ile kapatmaya hazırlanıyor. 

Figürler ve manzaralar serisinde, en yalın haliyle insan ve doğa arasındaki benzerliği görürüz. Manzaralar sakin, huzurlu ve her şeyden her yerden uzak hissini yarattığı gibi Trembleau’nun insanlarında da bu türden bir uzaklığı hissederiz. Trembleau’nun kişileri, Sahip olduğu uzamlarıyla mekânın içinde birbirlerinden uzak oldukları kadar, izleyiciye de mesafesini koyarlar. Bu insanlar mekân ve zamandan arındırılmış, bir yerden bir yere giderlerken kaybolur, manzaraları izlerken ise gözler yavaş yavaş tuvalin üzerinden kayarak ufukta izini kaybettirir. Aslında manzaralara baktığımızda figürleri, figürlere baktığımızda manzaraları görebildiğimiz bu resimler birbiriyle paslaşır.

Trembleau’nun sanatçılığının yanı sıra tiyatrolar için yarattığı sahne tasarımları ile yapıtlarının arka planında yer alan sahne fikri kavramsal olarak benzerlik taşır. Tiyatro sahnesinde zaman da mekân da kesintili, parçalı ve sınırlıdır. Sahne öyle bir yerde durur ki gerçekte olmayan uzamını, zamanı ve mekânı yararak yerleştirir. Sanki uzay boşluğunda açılmış bir geçit gibidir, bir süre sonra sahne toparlanır, zaman da mekân da kaldığı yerden devam eder. Trembleau’nun yapıtlarında ki sahne ise örtüktür. gisele trembleau kisiler

Kişilerini, boşluğun içinde açılan sahnenin ortasına yerleştirir. Manzaralar gizli sahneye, kişileri de boşluğun içinde, mekânız, anlık ve süresiz oyunculara dönüşür. Zaman sanki sürekli aynı şekilde tekrar eder, hareket hep aynı ve aynı yöne doğrudur. Ve yapıtlar bu haliyle günümüz modern kent insanının eleştirisine dönüşür. 

Gisele Trembleau 
Ressam olan sanatçı aynı zamanda sahne ve grafik tasarımcısıdır. Paris güzel sanatlar yüksekokulundan mezun olduktan sonra Paris 1 üniversitesinde yüksek lisansını plastik sanatlar alanın da yapmıştır. Theatre du chatelet, Theatre de la Ville a Paris, Le Centre Pompidou, Maisons De La Culture D’Angouleme, La Rochelle ve Paris operasında sahne tasarımlarını yapan Trembleau, çalışmalarının yanında sanatçı katalogları, grafik tasarımları, tiyatro afişleri yapmıştır. 1990’dan beri La Rochelle’de “La Coursive” devlet tiyatrosunda Görsel İletişim ve Tasarım işlerini yürütmektedir. 

Görsel 1: Çocuk / Child,Tuval Üzerine Akrilik / Acrylıc On Canvas, 60 X 120 Cm , 2014
Görsel 2: Kişiler / Persons, Tuval Üzerine Akrilik / Acrylıc On Canvas, 30 X 60 Cm , 2015 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.