Arzu Tramvayı Sahnelerin Tozunu Silmeye Devam Ediyor

arzu tramvayi

75 sene önce Tennessee Williams tarafında kaleme alınan, 35 senedir de Türk tiyatrosunda sahnelenmeyen “Arzu Tramvayı” 29 Kasım 2017'deki prömiyerinden sonra sahnelenmeye devam ediyor.

Dünya tiyatrosunun dönüm noktalarından biri olarak sayılan “A Streetcar Named Desire”, yani dilimize uyarlanan şekliyle Arzu Tramwayı, New Orleans’ta kocasıyla beraber tek odalı bir evde yaşayan Stella’nın yanına gelen dünyası başına yıkılan Blanche’nin başına gelenleri konu ediyor. O dönemde yazılan diğer oyunlardan farklı olarak yazar, erkekten ziyade kadın karakteri önplana çıkartmıştı.

Broadway’de pekçok kez sahnelenen oyun, 1951 yılında beyazperdeye Vivien Leigh, Marlon Brando, Kim Hunter ve Karl Malden başrollerinde ve yönetmen Elia Kazan’ın uyarlamasıyla aktarılmıştı.

1982 yılında ise Yıldız ve Müşfik Kenter tarafından sahnelendi. Yeniden Türk tiyatrosunda sahnelenmesi oldukça uzun süren oyun bu kez Zerrin Tekindor, Şebnem Bozoklu, Onur Saylak ve İbrahim Selim tarafından sahnelenecek. Yönetmen ise Hira Tekindor.

Oyunun gösterim tarihleri ise şöyle olacak:

20-21 Şubat, Meb Şura Salonu Ankara
24 Şubat, Uniq Hall İstanbul
6 Mart Zorlu PSM İstanbul
8-9 Mart, Meb Şura Salonu Ankara
29-30 Mart, Zorlu PSM İstanbul
7-21 Nisan, Uniq Hall İstanbul
28-29 Nisan, Zorlu PSM İstanbul

Biletler Biletix'te.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.