Aslı Narin: "Carpe Noctem"

asli narin

İstanbul doğumlu Aslı Narin, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisansını aynı alanda Goldsmiths, University of London’da yaptı.

Aslı Narin ilk kişisel sergisinden itibaren üretiminde doğada ve kendi benliğinde sabit olmayanın arayışı içinde oldu. Fotoğraflarında gerçekliğin dışına çıkmaya ve izleyiciyi orada tutmaya çalıştığını ifade eden sanatçı için makine bir toplayıcıdır, sahaflardan ve bit pazarlarından topladığı fotoğrafların yanısıra fotoğraf çekerek de anları topladığını dile getirir. Aslı Narin’in 2016 yılından beri Millî Reasürans Sanat Galerisi için hazırladığı “Carpe Noctem” sergisinde yakın dönemde ürettiği fotoğraf serileriyle beraber buluntu fotoğraflardan oluşan bir başka seriyi de görmek mümkün. Sergiye ismini veren Carpe Noctem’de geceyi hakkını vererek yaşama çağrısında bulunan sanatçı, hem gece sokakta yaptığı gezintilerle fotoğrafların kahramanı hem de gecenin hayatı kavramaya dair bir araştırmacısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aslı Narin, Kasa Galeri’de (2014) ve Öktem & Aykut Galeri’de (2015) olmak üzere iki kişisel sergi yaptı. Ayrıca katıldığı önemli grup sergileri arasında “Dünden Sonra”, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu (2012), “Acting In The Library”, 1st Tbilisi Triennial-Offside Effect, (Tiflis, 2012), “İstanbul Modern-Bahreyn”, Bahrain National Museum, (Bahreyn, 2013), “Edisyonlar III”, Elipsis Galeri, (İstanbul, 2013), “İkinci Göz-Türkiye’den Kadın Fotoğrafçılar”, Sismanoglio Megaro, İstanbul, 2013), “Buluşma”, Sakıp Sabancı Müzesi (İstanbul, 2015), “Things that Count...Things That Don't”, The Abrazo Interno Gallery, (New York, 2015), “CICA Contemporary Photography Exhibition Summer/Fall 2016”, CICA Müzesi (Gyeonggi-do, Güney Kore, 2016) ve “The Photobook Exhibition”, Athens Photo Festival, Benaki Müzesi (Atina, 2017) bulunmaktadır.

Aslı Narin’in Millî Reasürans Sanat Galerisi’ndeki “Carpe Noctem” sergisinin küratörlüğünü üstlenen Rana Öztürk, sergi için hazırlanan kitapta genel çerçeveyi şöyle özetlemekte.

Carpe Noctem, gecenin eşiğinin aşılmasıyla yerlerin ve zamanların birbirine geçtiği, karanlık dar sokaklardan, yerleşimin olmadığı geniş boşluklara uzanan bir yolculuğu sunmaktadır. Fotoğraflardaki mekânların kimisi aşina olduğumuz yerler gibi görünse de, sanatçı fotoğraf tekniğiyle bunları hem olduklarından daha yabancı hem de birbirinin yerine geçebilecek hale getiriyor. Yani farklı şehirlerin sokakları birbirine karışıyor. Yaptıkları anlık çağrışımlarla izleyiciye de karanlık sokaklardaki deneyimi anımsatıyor. Böylece yer ve zamanı muğlak, sınırsız ve herkese ait kılıyor.

asli narin

Narin, çoğunu sokaklarda çektiği fotoğraflar aracılığıyla, dünyayla gecenin bilinmezliği içinde bir bağ kurarak sadece estetik deneyim yoluyla elde edilebilecek bir bilginin peşinden gidiyor. Ancak bu deneyim, fotoğraf çekme eylemi sonucunda çıkacak olan nihai imgeyle sınırlı değil. Sanatçı sokaklarda gezinme eyleminin kendisiyle ortaya çıkan, varoluşa dair daha önce fark edilmemiş bir potansiyelin ya da gecenin muğlak akışkanlığı içinde aklın sınırlarının ötesinde bir oluşu tecrübe etmeyi deniyor.”

2016 yılında Gümüşlük Akademisi ve Greenpeace Rainbow Warrior gemisi tarafından sanatçı misafir programlarına davet edilen Narin’in çalışması Imago Mundi Luciano Benetton Koleksiyonu’na dahil edilmiştir. Eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Sanatta Yeterlilik bölümünde doktora yaparak devam eden Narin bir süredir Indiana Üniversitesi Herron School of Art and Design fakültesinde fotoğraf ve görsel iletişim tasarım alanında dersler vermektedir.

Aslı Narin’in “Carpe Noctem” sergisi 28 Kasım – 29 Aralık 2018 tarihleri Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.