Ayça Ceylan'ın nemf Performansı Antonina Sanat'ta

ayca ceylan nemf

Performans sanatçısı & bodyinperform’un kurucu direktörü Ayça Ceylan’ın 1 sene sürecek olan “nemf” performansının tamamlanmış ilk bölümümün performans belgeleri 2 Haziran’a kadar Antonina Sanat’ta Hafıza Kürü sergisinde deneyimlenebilir.

Kilyos’tan Karaköy’e
Tüm sahillerde evimi aradım
Kapatılan tüm plajlar
Kapatılan tüm sahiller
Evimin çok uzaklara taşınmasına neden olanlar
Karaya sıkışıp kaldım
Her bir pembelik her bir hafıza parçam...”
nemf

Nemf, Kilyos’tan Karaköy’e kadar uzanan beden-mekan yapılanması üzerine uzun dönemli bir deneydir. Deneyde 20. yy’da İstanbul’da açılan plajlar ve 1970’lerde bu plajların çoğunun kapatılması performans sanatçısının nemf (su perisi) personası üzerinden inşa edilir. Nemf Kilyos’tan karaya çıkıp karadaki tanıdıklarıyla buluşan bir su perisidir. Ancak plajların ve zamanla sahillerin de kapatılması üzerine karaya sıkışıp kalır. Her geçen anla beraber beraber hafızasını parça parça şehirdeki bazı alanlara bırakan su perisi, plajların yüzmenin yanı sıra cinsiyetler arası bariyerlerin kırılması ve sosyalleşme açısından önemini karşılaştığı kişilere aktarır. Bu aktarımlar fotoğraf, video, günlük ve çeşitli malzemeler aracılığıyla ile arşivlenmektedir. Performansın Kilyos, Rumeli Feneri ve Sarıyer Merkez bölümü tamamlanmıştır.

ahmet rustem

Ahmet Rüstem Ekici ise sergide “Gynaeceum – Kadınlar Mahfili” serisinden çalışmalarıyla yer alıyor. Ekici sergide, kadının anaerkilden ataerkil evrimine geçişini ele alırken üreme, iktidar ve isimlerini yaşatma hırsı olarak mimariyi kullanan kadınların kurguladıkları dünyalardan, hamisi oldukları yapılardan eklektik bir manzara sunuyor. Saray ve dini yapılarda kadınlara ayrılan bölümlere verilen isim olan “Gynaeceum”; kadının çağlar boyu görünür olma, mimari eserler kurgulama çabalarına rağmen yine mimari olarak bu bölümlere hapsedilmeleri, sosyal hayattan uzaklaştırılmalarını konu ediniyor. Seri, kadınların varoluş mücadelelerinde biyolojik, fiziki ve toplumsal iktidar kurgularını, eklektik bir imaj ile sunan AutoCAD programı çizimlerden oluşmaktadır ve çizginin evrimine yer vermektedir. Çalışmalarında toplumsal cinsiyet, kentsel dönüşüm ve ötekileri işleyen Ahmet Rüstem, Gynaeceum serisinde bedeni ile tüm tapınak, mezar, hane formlarına ilham veren kadın bedeninin ve anaerkil dönemde kadının tanrısallığının günümüzde hangi noktada olduğunu sorguluyor.

Sergi 2 Haziran tarihine kadar, pazar günleri hariç, ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Görsel 1: Ayça Ceylan - nemf, performans belgesi, 2018, İstanbul, Türkiye, 90x150 cm, dipleks baskı, yüzer çerçeve
Görsel 2: Ahmet Rüstem Ekici - Gynaeceum III, 80x80, dipleks baskı, 2017

*Ayça Ceylan'ın "nemf" performansının Kilyos ve Rumeli Feneri bölümü Ali Gülkanat tarafından fotoğraf ve video aracılığıyla kayıt altına alınmıştır.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.