Aziza Mustafa Zadeh Trio CRR'de

aziza mustafa zadeh

Caz müziğin başarılı Azeri ismi Aziza Mustafa Zadeh, 16 Şubat'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda konser vermeye geliyor.

Geleneksel Azerbaycan Mugam müziği ile caz müziğini, muhteşem sesiyle harmanlayarak ortaya tadı damakta bırakan bir müzik tarzı oluşturan Aziza Mustafa Zadeh, besteci ve piyanist kimlikleriyle tanınıyor. Ayrıca caz stilinde söylediği şarkılarla da dinleyenlerini büyülüyor.

Müzikle yakından ilgili anne ve babanın yetiştirdiği bir insan olan Aziza Mustafa Zadeh, sanatla iç içe büyüdü. 3 yaşında babasıyla birlikte seyircilerin önüne geçerek ses doğaçlamaları yaptı. Daha sonra piyano çalışmalarına ağırlık veren sanatçı, 17 yaşındayken Monk'un bestelerini Mugam müziğinden esinlenerek kendi tarzıyla çaldı ve bu yorumuyla Washington DC’deki Thelonious Monk Piyano Yarışmasını kazandı. Ardından ailesiyle birlikte Almanya'ya taşınan sanatçı burada kendi müzik kimliğini oluşturdu.

1991 senesinde kendi adını vererek çıkarttığı ilk albümüyle eleştirmenler tarafından pek çok övgü alan Zadeh, Keith Jarrett, Bill Evans ve Chick Corea gibi sanatçılarla karşılaştırıldı. Ardından çıkardığı "Always" albümü ile ECHO Award ve the German Phono Association’s Jazz Award ödülünün sahibi oldu. "Shamans" adlı albümünde çaldığı “Bach Zadeh” ve “Portrait Of Chopin” ve kendine özgü sesiyle seslendirdiği "Ladies of Azerbajian" şarkıları ile de çok takdir gördü.

Ayrıca Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" yorumuyla Türk hayranlarının kalbini fethetti.

Avrupa'da, Türkiye'de ve hatta Tel Aviv'e kadar uzanan geniş bir coğrafyada verdiği konserler ile dinleyenleri mistik tarzıyla derinden etkileyen Aziza Mustafa Zadeh, 16 Şubat  Cuma akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda muhteşem bir konsere imza atacak. Biletler Biletix'te.

Aziza Mustafa Zadeh, piyano ve vokal
Ralf Cetto, bas
Simon Zimbardo, davul

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.