Bazı Kuşlar Uçtu

bazi kuslar uctu

“Rüzgar esti.
Yapraklar havalandı.
Ağaçlar hışırdadı.
Bulutlar Hareket etti.
Bazı Kuşlar Uçtu.
Bulutların arasında, daha önce gökyüzünde hiç görmediği bir resim oluştu.”

Nesin Yayınevi’nin Çocuk Cenneti Kitaplığı serisinden Şubat ayında yayınlanan “Bazı Kuşlar Uçtu”, Esra Ercan Bilgiç’in kaleminden Ekin adında küçük bir kızın gökyüzünün rengini değiştirme çabasıyla, bazı kuşların uçma hikayesini anlatıyor. Merve Erbilgiç’in çizimlerini yaptığı kitap, hayallerimizden asla vaz geçmememiz gerektiğinin bir metaforu olarak okunabilir.

Kitapta yer alan çizimlerin kesin bir yol haritası olmadan, yavaş ve deneysel çalıştığını belirten Erbilgiç, çizgilerinde hassasiyetleri ve yaratıcılığı arttırmak için farklı tipte kağıt ve malzemeler kullandığını belirtiyor. Üretim sürecini; beğendiği ve birbirine yakın bulduğu formları bir araya getirerek ve birbirini kabul etmelerini bekleyerek ilerlemek olarak tarif eden Erbilgiç, metne yaratıcı ve bağımsız bakılmaya çalıştığını belirtiyor.

Merve Erbilgiç, Bazı Kuşlar Uçtu’nun çizimlerinin nasıl oluştuğuna dair şunları söylüyor:


"Hikayenin ana karakterlerinin temsilini düşünürken ilk dikkatimi çeken, kuşlar ve Ekin karakteri arasindaki ilişkiydi. Beni en çok etkileyen de buydu. Bu karakterleri birbirine benzer boyutlarda çizmek istedim ve bunu aralarındaki ilişkiyi güçlendirmek için yaptım.bazi kuslar uctu

Daha sonra kitaptaki diğer rivai birimlerin (çiçekler, ağaçlar, evler..) ana karakter ile uyumunu düşündüm. Bu karakter nasıl bir dünyanın içinde yaşamaktadır? Bu dünyadaki diğer rivai birimler ne kadar farklı temsil edilebilinir? Ne kadar özgür ve özgün formlar kullanabilirim? Kullandığım formlar ile anlamsallık yaratabildim mi? Bunlar üzerinde düşündüm.

Rivai birimleri yaratırken, olabildiğince gerçekçi yaklaşımdan uzaklaşmaya çalıştım. Metnin şiirsel ve samimi tonuna yakın bir ortam yaratmak istedim. Ağaçların temsiline olabiliğince minimal yaklaşmaya çalıştım. Fakat ağaçların dallarını daha gerçekçi bir dille anlattım. ‘Ağaçların hışırtısı’ bende böyle bir etki yarattı.

Canlı-heycanlı renkler (kırmızı, pembe, turuncu..) ile donuk-nötr renkleri (griler, toprak tonları..) bir arada kullandım. Ekin karakterinin heyecanı ve mücadeleci ruhu ile kuşları canlı renkler ile anlatmak istedim. Bunun tersine, hikayedeki diğer rivai birimleri genellikle nötr renklerle anlattım. Burada amacım, hikayede zıtlık yaratıp, bu etkiyi izleyiciye hissettirebilmekti.

Hikayenin son sayfasında ana karakter ile kuşları iç içe geçmiş halde görüyoruz. Bu formları birbirine yakınlaştırarak, sonunda bir olduklarını göstermek istedim. Aralarında hiçbir fark kalmıyor ve hikaye bu şekilde sona eriyor."

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.