Bir Batık Ada ve Yüzeyde Kalma Taktikleri

daire sanat

BİR BATIK ADA VE YÜZEYDE KALMA TAKTİKLERİ

Küratör: Sibel Horada

Sanatçılar:HeraBüyüktaşçıyan, Balca Ergener, Nazlı Gürlek, Sibel Horada, Evrim Kavcar, Didem Özbek, Yasemin Özcan, İz Öztat, Ülgen Semerci, JulieUpmeyer, Dilek Winchester

Daire Sanat Cihangir’deki yeni mekânının kapılarını 7 Ekim – 11 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek Bir Batık Ada ve Yüzeyde Kalma Taktikleri isimli sergi ile açıyor.

Bir Batık Ada ve Yüzeyde Kalma Taktikleri,Sibel Horada’nın davetiyle bir araya gelen onbir kadın sanatçının yapıtlarından oluşuyor. Sergi, 11. yüzyılda birbiri ardına meydana gelen depremler sonucu sular altında kaldığına inanılan bir adayı ziyaret ediyor. Yüzyıllarca denizcileri tehdit ederek varlığını unutturmayan bu oluşum, halen İstanbul açıklarında, denizin ortasında bir resif olarak beliriyor. Vordonissi adıyla anılan bu kayalık, söylenceye göre, doğu ve batı kiliseleri arasında günümüze dek devam eden bir yarılmaya yol açan meşhur İstanbul Patriği Photius’un sürgün yıllarını geçirdiği manastırın kalıntılarını barındırıyor.

daire sanat

Suların iyice yükseldiği ve her gün yeni bir depremle uyandığımız bir dönemde, bu batık ada bir metafor olarak belirip yüzeyde kalma taktiklerini gözden geçirmemiz için vesile olabilir mi? Sibel Horada, sergiye davet ettiği sanatçıların yeni ve yakın dönemde üretilmiş işlerini bu soru etrafında örgütlenmeye çağırıyor. 

HeraBüyüktaşçıyan, Balca Ergener, Nazlı Gürlek, Sibel Horada, Evrim Kavcar, Didem Özbek, Yasemin Özcan, İz Öztat, Ülgen Semerci, JulieUpmeyer ve Dilek Winchester’ın yapıtlarının yer aldığı Bir Batık Ada ve Yüzeyde Kalma Taktikleri, 7 Ekim – 11 Kasım tarihleri arasında Daire Sanat’ın Cihangir’deki adresinde ziyaret edilebilir. Sergi, İyi Bir Komşu temalı 15. İstanbul Bienali komşu etkinliğidir. 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.