Bir Rus Gibi Halı

andrey budko

15. İstanbul Bienali Paralel Etkinlik Programı kapsamında Anastasiia Piletckaia ve Özgenur Geris küratörlüğünde “Bir Rus Gibi Halı” isimli sergi 26 Ekim – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında Bab – ı Ali Çarşısı’nda gerçekleştirilecek.

bir rus gibi hali

Bir Rus Gibi Halı sergisi, Moskova’da yaşayan tasarımcı Andrey Budko’nun Rusya’da gelenekleşen “duvardaki halı” nın bir tasarım araştırmasıdır. Sovyet döneminin sonuna gelindiğinde otomatik seri üretim sayesinde milyonlarca Rus dairelerinin duvarlarında Oryantal halı yer almaya başladı.

Zamanının düşük bütçeli lüksü oldu. Aslında günümüzde duvara asılan halı; iç anakronizm, internet memeni ve modern Rusya’nın kültür kodunun bir parçası olarak yorumlanabilir. 

Bu zihinsel miras esinlenilseydi sizce modern Rus halısı nasıl olabilirdi?

Bir Rus Gibi Halı isimli sergi üç bölümden oluşuyor: “Geçmiş” sanatçılar ve araştırmacılar tarafından yorumlanacak. “Şimdi” sergiye gelen izleyici tarafından deneyimlenecek, “Gelecek” sanatçının yaptığı halı olarak sunulacak.

Görsel 1: Andrey Budko
Görsel 2: Andrey Budko - Past and Future

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.