Burcu Pelvanoğlu'dan Güncel Sanata Giriş Semineri

spotter seminer

SPOT Projects’in sanatseverlere sunduğu yeni üyelik paketlerinden SPOT.TER Seminer, Sonbahar 2017 dönemine akademisyen ve yazar Burcu Pelvanoğlu’nun semineri ile başlıyor. 5 hafta sürecek seminer programı “Güncel Sanata Giriş” başlığı ile verilecek ve güncel sanatın oluşum süreci, temaları, formları, sergileme yöntemleri, tarihsel ve tematik bağlamlarda ele alınacak. Modern sanattan güncel sanata geçiş incelendikten sonra bu alanda öne çıkan sanatçılar ve işleri örneklendirilecek ve güncel sanatın beslendiği kaynaklar üzerinde durulacak.

1. Hafta: Modern sanat, çağdaş sanat, güncel sanat: Terminolojinin belirlenmesi ve güncel sanatın oluşumu
2. Hafta: Güncel sanatın temaları ve bağlamları: Kimlik tartışmaları
3. Hafta: Güncel sanatın temaları ve bağlamları: Siyaset, temsili estetik ve güncel sanat
4. Hafta: Güncel sanatın formları
5. Hafta: Bienaller ve küratörlü sergiler üzerinden güncel sanatın değerlendirilmesi

burcu pelvanoglu

Burcu Pelvanoğlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunudur. Aynı üniversitede Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi olmakla beraber “Batı Sanatına Giriş”, “Türkiye’de Modernizm ve Sanat”, “Çağdaş Düşünce ve Sanat”, “Çağdaş Sanat Kuramı”; Yeditepe Üniversitesi’nde ise “Sanat Eleştirisi” adlı dersleri vermektedir. 2001 yılından bu yana kitapları, katalog metinleri ve farklı dergilerde makaleleri yayımlanmaktadır. “Hale Asaf: Türk Resim Sanatında Bir Dönüm Noktası”, “Batı Uygarlığı Tarihine Teorik Bir Giriş”, “1980 Sonrası Türkiye’de Sanat: Dönüşümler” yayımlanmış kitaplarından bazılarıdır. Pelvanoğlu, 2003 yılından beri AICA (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) üyesidir ve 2015’ten beri Uluslararası Sansür Komitesi Başkanlığını yürütmektedir.

Tarih: 12-19-26 Ekim, 2-9 Kasım 2017, Perşembe günleri
Saat: 11:00-13:30

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.