Büyük Valide Han Üzerine Buluşmalar I

buyuk valide han bulusmalari

11 Ocak Perşembe
Saat: 18.00 - 20.00
Mekan: BLOK art Space Çukurcuma

Konuşmacılar: Ayşegül Baykan, Zerrin İren Boynudelik, Belkıs Uluoğlu
Moderatör: Mine Kaplangı

17. Yüzyıl’da Kösem Mahpeyker Valide Sultan’ın Mahmutpaşa’da yaptırdığı, İstanbul’un en büyük hanı olarak bilinen Büyük Valide Han’ın içinde bulunan 210 odadan birini (53 numara) dönemsel güncel sanat projeleri, performanslar, mekâna özgü yerleştirme ve araştırmalar ile seminerler için 2016 yılında sanat severlere açan BLOK art space, hanın geçmişini, tarihini, mimarisini, yakın dönemde han odasında gerçekleşen projeleri tartışmak ve incelemek amacıyla bir seminer dizisi başlatıyor. BLOK art Space, "Büyük Valide Han üzerine buluşmalar" serisinde han üzerine çalışmalar yapan mimarları, akademisyenleri, sanatçıları ve çalışmalarını paylaşmak isteyen tüm araştırmacıları sene içinde yayılarak yapılacak olan seminerlere davet ediyor.

Buluşmaların ilki 11 Ocak Perşembe günü saat 18.00'da BLOK art space Çukurcuma'da "Tarihi Belleğimiz İçinde Büyük Valide Han" kitabının yazarlarından Ayşegül Baykan, Zerrin İren Boynudelik, Belkıs Uluoğlu katılımı ve Mine Kaplangı'nın moderatörlüğünde gerçekleşiyor. "Tarihi Belleğimiz İçinde Büyük Valide Han" kitabı üzerinden disiplinlerarası bir çalışma gerçekleştiren araştırmacıların hanın değişim ve dönüşümü üzerine kaleme aldıkları bölümleri dinleyerek günümüze kadar gelen bir yol izlenerek, aynı zamanda geçtiğimiz aylarda handa gerçekleşen projeler üzerinden yapılan video dokümantasyonları da katılımcılar ile paylaşılacak.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.