David Helfgott İlham Vermeye Geliyor

david helfgott

Yaşam öyküsüyle "Shine" filmine ilham veren, dünyanın en saygın piyanistlerinden David Helfgott, 15 Kasım'da İstanbul'da ve 18 Kasım'da Ankara'daki hayranlarıyla buluşmak için gün sayıyor.

Geçen senelerde İstanbul Kongre Merkezi'nde muhteşem bir performansa imza atan Polonya asıllı Avusturalyalı konçerto piyanisti David Helfgott, ibret verici yaşamıyla da herkese örnek olan bir sanatçı. Müzisyen bir konseri esnasında geçirdiği ağır tramva sebebiyle 12 yıl akıl hastanesinde yattı ve kendisine şizofreni tanısı konuldu. Babasının küçük yaşlardan beri ona aşıladığı piyano aşkıyla, müzikteki sahip olduğu doğal yeteneğiyle ve azmiyle iyileşmeyi başararak sahnelere yeniden adım attı.

Klasik müziği dinlemeyenlere bile klasik müziği sevdiren ünlü piyanistin dünya çapında 4 milyonu aşkın satış rakamıyla ulaşan "The Last Great Romantic, Rahmaninov" albümü, Billboard dergisi tarafından yılın en başarılı klasik albümü seçildi. Aynı zamanda David Helfgott, dünyanın en zor eserlerinden sayılan Rachmaninoff’'un 3. konçertosunu çalabilme başarısına sahip olan ender sanatçılardan biri. Helfgott'a bu önemli gecelerde Avusturalyalı piyanist Hoang Pham eşlik edecek.

David Helfgott, 15 Kasım Çarşamba akşamı Zorlu PSM Ana Tiyatro'da, 18 Kasım Cumartesi akşamı ise Ankara Congresium'da konser verecek.

Etkinliklerin biletleri Biletix'te.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.