Deniz Aktaş: ‘Yokyerler’

Yokyerler
06.04 - 12.05.2018

deniz aktas

Deniz Aktaş’ın, ‘Yokyerler’ adını verdiği ilk kişisel sergisi 6 Nisan’dan itibaren artSümer’de ziyarete açılıyor. Sergide Aktaş’ın çizmeyi göze aldığı derme-çatma konstrüksiyon görüntüleri, doğadaki mevcudiyetlerine dair ancak fikir yürütebileceğimiz ölü-doğa mitleri, antik bir imgenin günümüze kadar ulaşmış kalıntılarını anımsatıyor.

Deniz Aktaş’ın çizimlerinde zaman durağan bir öge gibi dururken, mekân ise geçiciliğiyle öne çıkıyor ve bu durum; ‘zaman ve mekân’ mefhumlarını, klişe okumaların dışında ele almamızı adetâ zorunlu kılıyor. Aktaş’ın çalışmalarında, giderek mekana dönüşen haliyle bu durağan zaman, içinde çatışma barındıran saf resimsel bir dünyadan başlayarak, siyasal mekânın zamanına doğru dümdüz bir hat çiziyor... Sanatçının, doğanın içinden ve onun bir parçası olarak seçtiği ve monokrom tekniğiyle bir belgelemeden ziyade yeniden inşa ederek ruh verdiği metruk mekânların olduğu kompozisyonlarıyla temsilin imkansız olduğu vurgulanıyor.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.