“Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler”

dusunme ikonlari

17.03.2018-30.12.2018

KÜRATÖR BERAL MADRA

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU, FERRUH BAŞAĞA, SELİM TURAN, NEJAD DEVRİM, MÜBİN ORHON, YÜKSEL ARSLAN, BURHAN DOĞANÇAY, SEYHUN TOPUZ, OSMAN DİNÇ, KEMAL ÖNSOY, CANAN TOLON, İNCİ EVİNER, MİTHAT ŞEN, KEMAL SEYHAN, EKREM YALÇINDAĞ, GÜNNUR ÖZSOY, EBRU DÖŞEKÇİ, NERMİN ER, HALUK AKAKÇE, EVREN TEKİNOKTAY, EBRU UYGUN, SEÇKİN PİRİM, CAN AKGÜMÜŞ

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Düşünme İkonları: İmgeler ve  Metinler” sergisini ağırlamaya hazırlanıyor. Sergi, Müze Evliyagil Koleksiyonundan bir araya gelen 23 sanatçının üretimleriyle beraber sunulan metinler eşliğinde sanat severleri düşünmeye davet ediyor. “Düşünme İkonları: İmgeler ve  Metinler” 17.03.2018-30.12.2018 tarihleri arasında Müze Evliyagil’de görülebilir.

Türkiye’nin Modernist, Post-modernist ve İlişkisel Estetik görsel üretim süreçleri bulunduğu bölge açısından özgün ve benzersizdir. Çağdaş sanat alanında üretim yapan sanatçılar siyasal, ekonomik, kültürel çetin değişimleri göğüsleyerek, Modernist ve Post-modernist aşamalardan geçerek günümüze özgü teknik ve biçimlerde resim, fotoğraf, üçboyutlu yapıtlar ürettiler.

Bu üretim sanatçıların atölyelerinde, galerilerde ve koleksiyonlarda korunan zengin bir birikim oluşturuyor. Bu üretimi değerlendirerek korumayı üstlenen Evliyagil Müzesi Koleksiyonundan seçilmiş̧ yapıtlarla oluşturulan bu sergi, epistemolojik krize karşı savunma ve direnme seçeneği olarak düşünme eylemi ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Koleksiyondan özellikle soyut sanat olarak değerlendirilen yapıtlar seçildi. Bu yapıtlara eşit biçimde hazırlanacak metin levhaları eşlik ediyor. Bu seçim, Rudolph Arnheim’ın “Düşünme imgeleri gerektirir, imgeler de düşünce içerir. Bu yüzden görsel sanatlar görsel düşünmenin yuvasıdır.” sözlerinden kaynaklanıyor.

Koleksiyonda yer alan, özellikle 1940-1970 arasında soyut resimleri ile Türkiye Modernizmini simgeselliğe, tinselliğe ve düşünselliğe yönlendiren ve hayatta olmayan sanatçıların resimleri için aynı dönemde bu tür resmin oluşumunu etkileyen felsefeciler ve düşünürlerden metinler seçildi. Post-modern süreçte uluslararası düşünce sistemleriyle etkileşimi giren iki kuşak sanatçı ise koleksiyondaki resimleri için kendi düşüncelerini yansıtan metinleri sunmaya davet ediliyor.

Sanatçıların yasadıkları dönemlerin siyasal, ekonomik, toplumsal koşulları içinde farklı görüşler, amaçlar ve tekniklerle üretilmiş olan bu resimler arasındaki temel bağlantı da bütün sistem olumsuzluklarına karsın özgür düşüncenin varlığıdır. Sanat yapmak, düşünme süreci, düşüncenin üretim sürecine dönüşme aşamaları ve üretimin görsel sonucu olarak tanımlanırsa, sanatçılar için bu süreçlerin hangisi daha önemlidir diye sorulduğunda, yanıtın düşünme süreci olması temel değerlendirme açısıdır. Düşünme sürecinin işlevi, sanatçının mevcut düzen aşamalarındaki duruşunu da belirler. Dolayısıyla, yapıtların oluşturduğu görsel metaforlar dünyasının tanımlanmasında iki önemli öge sanat yapıtının düşünsel süreci ve sanatçının bu düşünme süreci bağlamında duruşu birbirini tamamlayıcıdır. Sanat yapıtı bu açıdan bakıldığında bir sonsal ürün değil, düşünmenin aşamalarına bağlı değişken üretimdir. Alain Badiou da bu durumu şöyle açıklıyor: Düşüncenin sanatın şu hali ile ilişkisi bir betimleme ilişkisi değil, belli yerlerde yoğunlaşmış bir kural koyma ilişkisidir. Her şey kişinin özenel olarak konumlanmış olduğu noktaya ve verilen yargıları desteklemek için kullanılan aksiyomlara bağlıdır.

Soyut resimlerin temelindeki ifade özgürlüğü sanatçı için olduğu kadar izleyici için de geçerlidir; izleyicinin soyut resmi algılama becerisi ve isteği bu özgürlüğün ifadesidir. Bu birleşmede sanatçı ve izleyici açısından yaşanan düzen ve koşullar içinde oluşan düşüncenin dışavurumu isteği ile özgürlük isteği örtüşüyor ve bu örtüşen istek soyut resmin yansıttığı gizem, zihinsel tetikleme ve duygusal yoğunlukla bütünleşiyor.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.