Ekoldrama Sanat Evi Türkiye'de Bir İlke İmza Attı

Kucuk Prens

Ekoldrama Sanat Evi Türkiye’de bir ilke imza atarak yaşları 5 ile 9 arasında değişen çocuklar ile özgün bir videoart çalışması gerçekleştirdi.

Küçük Prens çok uzun yıllardır, dünyanın birçok ülkesinde sadece çocuklara değil, büyüklere, büyüklerin içindeki çocuklara da seslenen bir eser. Bu hikayeden yola çıkarak yenilikçi bir üretim metodu olan "Video Art" formu ile gerçekleştirilen proje uluslar arası birçok çocuk film festivaline katılım başvurusunda bulundu. Yıl içinde duygular, duyular, iletişim gibi bir çok konu başlığında drama çalışmalarımızı yürütüldü.

Küçük Prens kitabından bölümler okundu ve her gezegeni ve gezegendeki karakterlerin değerlendirmesi yapıldı. Tüm hikayeler çocukların yönlendirmeleri ve yaratıcılıkları doğrultusunda uyarlandı.

Video Art sürecinde kullanılan tüm resimler arkadaşlık, yaratıcılık, bilim, sanat, neşe duyguları ve kavramları üzerine düşünüldükten sonra çocuklar tarafından çizildi. Aynı şekilde tüm karakterlerin seslendirmeleri profesyonel dublaj kaydı ile çocuklar tarafından yapıldı.

Öykü oluşturma, canlandırma, dans, resim süreçlerinin oluşturduğu disiplinler arası bu  çalışmanın nihayetinde Türkiye’de bu yaş grubuyla ve  bu metot çalışması izlenerek yapılan ilk video art projesi ortaya çıktı. Bu proje hem ülkemizi uluslararası platformda temsil edeceğini hem de 5 yaştan itibaren izlenmesi gereken alternatif ve interaktif öğrenme/öğretme metotları konusunda yeni bir pencere açacağına inanıyoruz.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.