Tiyatro ve Sergi Bir Arada İkincikat Tiyatro'da

elif tutka extinct or not extinct

İkincikat Tiyatro’da 11 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşecek olan, sanatçı Elif Tutka’nın "Extinct or not Extinct" adlı sergisinin, genç tiyatrocu Adnan Devran’ın Feridün-i Attar’ın "Mantık-al Tayr" isimli eserini temel alarak yazdığı “Simurg Şem-ü Pervane” adlı oyun okuması, sanatın iki farklı dalı olan resim ve tiyatroyu aynı zaman ve mekanda gözler önüne seriyor.

Elif Tutka’nın eserlerinde, varoluşu ve nedenlerini sorguladığı bir dönemde, varoluşun bir kanıtı olarak gördüğü doğayı ve yok oluş hikayelerini kendi üslubu ile harmanlayarak izleyiciye sunuyor.

Adnan Devran’ın bu eserinde kuşların Simurg’a yolculuklarını anlatmaktan çok, kuşların temsil ettiği bir neslin 7 asırlık hikayesi anlatılır. Hikayeyi 7 asırlık geleneğin son tohumu olan Simurg’un babası anlatmaya başlar. Daha sonra hikaye kendini anlatmaya devam eder. Oyunun gelişme bölümlerindeki ana fikir; kendini başkalarının akıbeti için feda edenlerin ve bunun için yananların küllerinden doğan güzel bir geleceğin umuduna adanmışlıktır. Bu noktada Elif Tutka’nın eserleri bu oyunun masalsı dünyasının bir yansıması olarak sahnede izleyiciyle buluşmakta.

elif tutka extinct or not extinct

Bu projenin en ilgi çekici yanı sanatın doğru parçalarını doğru şekilde birleştirerek bir yap-boz gibi yeni bir performans şekli ortaya koymaları oldu.

Sergi ve okuma tiyatro performansı 11 Ocak 2018 20:30’da Karaköy İkincikat Tiyatro’da görülebilir.

Oyun: Simurg Şem-ü Pervane
Sergi: Extinct or not extinct

Oyuncular: Aziz Caner İnan, Miray Daner, Mert Denizmen, Yunus Emre Yıldırımer, Sezer Arıçay, Ilgıt Uçum, Dilara Topuklular, Kürşat Demir

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.