Fikret Atay: “Floating Imagery”

fikret atay

Fikret Atay’ın solo sergisi “Floating Imagery”, Mahalla Festivali kapsamında, 20 Kasım’da Valetta Contemporary’de açıldı!

Mahalla Festivali işbirliğiyle gerçekleşen serginin küratörlüğünü Sabine Küper-Büsch üstleniyor. “The Country for Old Man” (2010), “Theorists” (2008) videolarının yanı sıra yeni video çalışması “The Flood” (2018) izleyiciyle buluşuyor.

İlk kez izleyiciyle buluşan “The Flood” mülteci krizini odağına alıyor. Eser, birçok mülteciyi ağırlayan Baltık Denizi’nde bulunan Gotland adasında çekildi. Atay, videoyla ilgili olarak “Küreselleşme ülkeler arasındaki sınırları eritiyor gibi görünse de yeni sınırlar yaratıyor. Farklı kültürlerden insanlar arasındaki mesafenin azaltılması, şu anda tanık olduğumuz gibi savaşları tetiklemek yerine insanların birbirlerini tanımasını sağlayabilir.” diyor.

Fikret Atay, işlerinde güç ilişkilerinden kaynaklanan gerginliği çok sık vurgulamakta. Eserleri, gizli metafiziksel boşluklara işaret ederken, yüzeyde politik ve ekonomik muhalefete yer verir. Türkiye'deki çalışmaları, Batı ile Doğu, sivil ve askeri, gelenek ve ilerleme arasındaki çatışmayı naif bir şekilde dile getirir ancak onlarla birlikte gelen sorunlar arasındaki karşıtlığı güçlü bir şekilde anlatır.

Sanatçının son solo sergisi, Valetta Contemporary’de Kasım ayı sonuna dek görülebilir.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.