Forró a la Turca Festivali İstanbul'da

forro a la turca

Brezilya'nın en popüler danslarından biri olan Forró, İstanbul’da. Forró Istanbul’un düzenlediği İstanbul’daki ilk forró festivali 10 - 13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.

Forró, Brezilya'nın kuzeydoğusundan dünyaya yayılan çok popüler bir eşli danstır. 2000'li yılların başından bu yana çok sayıda Brezilyalı müzisyen ve dansçı sayesinde Avrupa'da çok popüler hale geldi. Kar amacı gütmeyen Forró İstanbul, bu dansı Türkiye'de tanıtmayı hedefliyor. 2014'ten bu yana, Brezilya'lı dans eğitmenleri ve etkinlikler ile neredeyse gönüllü olarak Brezilya’nun kültür elçiliğini yapıyorlar. Forró sadece bir dans ya da müzik değil, aynı zamanda ait olduğu bir kültürün de bir yansıması.

Bu yıl festival, Forró'nun Avrupa'da büyümesine katkılar sağlayan, Forró sahnesinin önemli isimlerine ev sahipliği yapacak. Gelen misafir eğitmen ve müzisyenler: Marion Lima, Anax Caracol, Enrique Matos, Wellington Figueiredo, Jorge do Rojão, Fabiano Santana, Fabio Cruz, Marcelo Jordão, Helio Faria, Rudolfo Batista ve Sarah Lein. Hepsi bu dans ve müzik tutkusunu paylaşmak için İstanbul'a geliyorlar. 

Forró a la Turca Festivali, 10 Ağustos Cuma günü Grandpera İstanbul'da Arrumadinho a la Turca açık hava konseriyle başlıyor. Grup, Brezilyalı Forró müzisyenleri Fábio Cruz, Jorge do Rojão ve Enrique Matos tarafından festival için özel olarak oluşturulmuş bir gruptur.

Dans atölyeleri İstanbul'un yaratıcı merkezinde, Bomontiada'da, cumartesi ve pazar günleri 12:00-17:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Bu atölyelerde dansı, Brezilyalı eğitmenlerden öğreneceksiniz. Her seviyeye uygun dersler olacak, yani dansı hiç bilmiyorsanız bile katılabilirsiniz.

Festival, 11 Ağustos Cumartesi günü bomontiada'nın avluda muhteşem bir konser ile devam edecek. Fabiano Santana sahneyi Rudolfo Batista ve Enrique Matos ile paylaşacak ve Forró dansçıları eşliğinde Brezilya'nın kuzeydoğusundaki melodileri bizlerle buluşturacak. 

Festivalin kapanış partisi 13 Ağustos Pazartesi günü Tırmata Plajı'nda olacak.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.