Forró Tutkusu Erdek'te

forro istanbul

Forró İstanbul grubu, 4-6 Ağustos tarihleri arasında İstanbul dışında gerçekleşecek ilk dans eğitimi için forró tutkunlarını Erdek'e bekliyor.

Brezilya’nın özellikle kuzeydoğu bölgesinden yükselen bir müzik ve dans çeşidi olan Forró, özellikle son on yılda dünyanın her yerine hızla yayılan bir dans akımı oldu. Avrupa’nın yanı sıra Japonya, Avustralya, Rusya gibi birçok ülkede bir Forró grubu bulmanız mümkün. Forró tutkusu bulaşmış birçok insan, soluğu ziyaret etmek istediği ülkedeki bir Forró festivalinde alıyor. Özellikle yazın hemen hemen her hafta sonu dünyanın bir köşesinde yüzlerce kişinin katıldığı bir festival oluyor. 

Özellikle Minas Gerais, Pernambuco ve Bahia bölgelerinde yaygın olarak dans edilen Forró, haziran ayında gerçekleşen Festa Junina ile tüm halkın bir araya gelmesinin ana nedeni. Baião, xote, xaxado, xamego, rastape gibi farklı ritim çeşitleri olan Forró müziğinin kökeni çok eskilere dayanıyor. 1950’lerde ise ünlü Brezilyalı müzisyen Luiz Gonzaga’nın öncülüğünde yeniden canlanıyor ve popülerleşiyor.

triomaisium

2014 yılında İstanbul’da da bir topluluk yeşermeye başlıyor. Forró ruhunu Türkiye’de tanıtmak, paylaşmak ve geniş bir Forró ağı kurma tutkusuyla yola çıkan Forró İstanbul düzenli kurs ve etkinliklerin yanı sıra, yurt dışından eğitmenler davet ederek İstanbul’da Brezilya kültürünü canlı tutuyorlar. Kar amacı gütmeyen bu gruba hafta sonları Maçka parkında ya da Moda sahilde dans ederken rastlamak mümkün.

İstanbul dışındaki ilk etkinlik için Forró İstanbul grubu Erdek’i seçti. Etkinlik programı ise oldukça hareketli. Brezilyalı eğitmenlerle başlangıç, orta ve ileri seviyede derslere ek olarak, DJ ve canlı müzik grubunun da olacağı 3 günlük bir etkinlik planlıyorlar. 4-6 Ağustos tarihleri arasında ders verecek eğitmenler de netleşti. Eğitmenlerden biri daha önce de Türkiye’ye davet ettikleri Camila Alves. Cana yakınlığıyla da tanınan Camila birçok dansın yanında kendine özel forró stiliyle özellikle kadın dansçıların sıkı takip ettiği bir eğitmen. Komşumuz Yunanistan’da yaşayan Wellington Figueiredo, kısa süreliğine İstanbul’da yaşayan Marcelo Jordão ve genç kızların sevgilisi Anax Caracol da eğitmenler arasında yer alıyor. Aynı zamanda farklı ülkelerde yaşayan Brezilyalı müzisyenlerden oluşan Trio Mais Um da bu etkinlik için 5 Ağustos’ta Türkiye’de hayranlarıyla buluşacak. Daha önce Türkiye’de bir atölye yapmış olan Itaunas’lı eğitmen Frederico Viana da Cuma akşamı partisinin DJ’i olarak Forró İstanbul’un konuğu olacak.

Etkinliğe Forró İstanbul'un web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.