Frankofon Bir Bakışla: Türköri ve Oryantalizm

turkori ve oryantalizm

Dünya Konsoloslar Federasyonu ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu'nun himayelerinde gerçekleşen “Frankofon bir bakışla: Türköri ve Oryantalizm” adlı resim sergisi, Saint Benoît Lisesi’nin geleneksel ”Frankofoni Haftası” kapsamında, La Galerie salonunda düzenlenecek. 8 Mart 2018 açılışı gerçekleşecek sergi 5 Nisan tarihine kadar görülebilir.

Erol Makzume koleksiyonunun, değişik tekniklerle yapılmış tablolarının bir bölümü, hem sergi salonunda hem de hazırlanan bir kataloğun sayfalarında ilk defa sanatseverlerle buluşuyor. Toplamda, 40 ressamın 50 tablosu sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sanatçılar ise Van Loo, Leprince, Melling, Decamps, Pasini, Ziem, Brest, Hayette, Warnia-Zarzecki ve Signac gibi ünlü ressamlardan oluşuyor. "Türköri" - Türk modasının en yaygın olduğu dönem, Avrupalı sanatçıların ulaşım araçlarının yetersizliğinden Doğu'ya seyahat etme şansı bulamadıkları 1750-1800 yıllarını kapsamaktadır. Bu serginin çıkış noktası da bu dönemdir.

Sergi, Avrupa ve Fransa'da Osmanlı modasının popülarite kazandığı dönemi yansıtan eserlerden oluşuyor. Daha sonra bu süreç, yerini yavaş yavaş kara ve deniz yolu ulaşımının kolaylaşması nedeniyle gezgin sanatçıların eserlerine bırakıyor. Ressamlar artık hayali bir Doğu'yu resmetmek yerine, insan ve yörelerin manzaralarını Doğu'nın ışık ve renkleriyle betimledikleri "Oryantalist" çizgiler taşıyan eserlere aktarıyorlardı. Henüz fotoğrafın bulunmadığı veya yaygınlaşmadığı bir döneme rastladığından, bu resimler belge niteliği taşıyor. Eserlerin tamamı Fransız asıllı ya da Fransızcayı günlük yaşamlarımda kullanan frankofon sanatçılar tarafından yapıldı.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.