Franz Ackermann’ın "Come on!" Sergisi Dirimart'ta

franz ackermann

Dirimart Dolapdere
FRANZ ACKERMANN
Come on!
14 Eylül – 15 Ekim
Açılış: 14 Eylül, 18.00

Dirimart, Franz Ackermann’ın "Come on!" başlıklı kişisel sergisine 14 Eylül - 15 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

Seyahat, turizm, küreselleşme ve kent yaşamı temaları eksenindeki coşkulu resimleri ve yerleştirmeleri ile bilinen Ackermann, Dirimart Dolapdere’deki sergisinde, son üç yılda seyahat edip uzun vakit geçirdiği şehirlerden manzaraları bir araya getiriyor. Miami, İstanbul ve Mumbai gibi dünyanın farklı yerlerine uzanan seyahatleri ve şehirlerin geçirdiği dramatik değişimleri inceleyerek zihinsel deneyimini küçük suluboyalara, büyük ebatta yağlıboya resimlere ve devasa duvar resimlerine dönüştürüyor. Böylelikle adım adım kentsel dokulara müdahil olarak kendisine bu yeni mekanlar kurgulamak için alan açıyor. Galerinin içindeki bu insanların yer almadığı görüntülerle örülü yeni mekanı kamusal alan olarak nitelendiren Ackermann, galerinin içerisi ile dışarısı arasındaki güçlü bağı ve resmettiği şehirleri tamamlamaları için izleyiciyi sergiye, onun temel bir unsuru olarak davet ediyor.

Sergide yer alan suluboya yapıtlar, Franz Ackermann’ın 1991’de Hong Kong seyahati sırasında ortaya çıkan ve hala devam eden kapsamlı Mental Maps serisinden. Geleneksel sokak haritalarının gerçeği yansıtmaya yönelik hassasiyetini sanatçının bölgeye dair yorumuyla birleştiren küçük suluboya çalışmaları, Asya’nın, Güney Amerika’nın, Avustralya’nın önemli şehirlerine dair sanatçının algısını belgeler niteliktedir. Ackermann daha sonraları resimler, çizimler, fotoğraflar, duvar çizimleri, heykeller ve reklam panosunu andıran yapılar gibi bireysel bileşenlerden meydana gelen büyük ölçekli dinamik yerleştirmeler tasarlamıştır. Çalışmaları çoğunlukla turizmin iki farklı yüzünü ortaya koyma amacı taşır; bir yanda cazibe, hız ve uluslararası seyahat tüketim kültürü, diğer yanda tüm bunların ardında bıraktığı kültürel aşınma, mimari izler. Yerleştirmeleri sıklıkla küresel turizm endüstrisi için tasarlanmış tuhaf reklamların görüntüsüne bürünür. Betimlediği mekânların özgün bir niteliği olmakla birlikte tuhaf bir biçimde aşina görünürler: Gezgin turistin arzusunun yerel kültürle yer değiştirdiği, var olmayan mekânlar.

Franz Ackermann "Come on!" ünlemi ile izleyiciyi galeride buluşturduğu izlenimsel mekânlara çağırırken, bir yandan da bizi konu ettiği günümüze özgü hız, yıkım ve tüketimle yüzleştiriyor. Sergi 15 Ekim’e kadar ziyaret edilebilir.

Görsel 1: Franz Ackermann, 2017, Courtesy of the arist and Dirimart

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.