Interstices Stour Space Gallery'de

secil erel

Yazar: Yonca Keremoğlu

Art Elsewhere’in Londra’da düzenleyeceği ilk sergisi Interstices, dünyanın farklı yerlerinden dört sanatçıyı bir araya getiriyor. Ralph Anderson, Amelia Bowles, Seçil Erel ve Antoine Langenieux-Villard'ın yer aldığı sergi, Senem Çağla Bilgin küratörlüğünde 10 Kasım’da Stour Space Gallery’de açılıyor.

Sergi durumlar, objeler ya da şeylerin arasında kalan küçük boşluklar-aralıklar anlamına gelen ’Interstices’ başlığıyla, sanat eserinin izleyici, mekân, zaman ve diğer sanat eserleriyle kurduğu diyaloglara odaklanıyor. Öte yandan Fransa, İngiltere, Türkiye ve İskoçya’dan eserleri bir araya getirerek kültürler arası alana yerleşmeyi amaçlıyor.

Eserler arası diyaloğun yanı sıra, eser ve izleyici arasındaki diyalog da sergide sorgulanan başka bir ilişki. Sanat eserini deneyimlemede, izleyicinin eser önündeki fiziksel mevcudiyeti ne derece gerekli? Çeşitli karakteristik özelliklere sahip nişler üzerinden bellek kazanan sanat eserleri; izleyicinin günlük hayatının bir parçası haline gelerek, kişinin sanat eserini deneyimlemesine olanak tanıyor.

amelia bowles

Interstices sergisinde, eserlerin kimliğini oluşturan renkler, soyut geometrik sistemler, haritalar ve katmanlar bedensel ve retinal deneyimini gerçekleştiriyor. Böylece sanat eseri deneyiminde eser önündeki fiziksel varlığın gerekliliği sorgulanıyor. Bu manifestosuna şöyle bir soruyu da eklemliyor; Acaba bir galerideki eserler ışıklar kapanıp bütün izleyiciler salonu terk ettiğinde de sanat eseri midir?

İzleyicinin, sergi alanında ve eserler ile yaşadığı deneyimde zaman ve mekanın belirleyiciliği David Harvey’nin düşünceleriyle desteklenmiş. David Harvey, zamanı bir akış olarak değil, yaşanmış yer ve zamanların anıları olarak canlandırırken, toplumsal ifadenin temel malzemesi olarak tarihin yerini sanata, zamanın da mekana bıraktığı görüşünü savunmaktadır.

Zaman ve alan kavramları ve bu kavramların sınırsızlığıyla yapılan deneyler sergideki işlerin ortak bağı.

ralph anderson

Seçil Erel, işlerinde yaşanmış mekan ve zamana yeniden ulaşmanın yollarını araştırarak, üst üste gelen renkli katmanlarla yeni alanlar oluşturuyor. Antoine Langenieux-Villard, geleneksel resim düzlemini sorgularken kolaj, resim, ahşap ve dikiş teknikleriyle şekilleri üst üste yerleştirerek, farklı katmanlardan oluşan yeni bir anlatı ortaya koyuyor. Ralph Anderson’in işleri ise zamanın boyutluluğu ve mekandan bağımsız özgür ifadenin akışını yansıtıyor. Amelia Bowles’in işlerindeki karelerin yoğunluğu, resimde manzara ve portre önerilerini eleyerek, düşünceleri ve elementleri düzenleyen grid sistemini akla getiriyor. Bowles, düzensiz kareler arasındaki boşluklarla düzenin içinde ferah bir düşünme alanı yaratıyor.

Interstices, çoğu zaman varlığını farketmediğimiz negatif alanlara, bir bakıma bu alanı oluşturan bir diğerini anlama girişimine, bunun başarılı ya da başarısız sonuçlarından çok, girişimin kendi içerisindeki değerine işaret ediyor.

Art ElsewhereSenem Çağla Bilgin tarafından Londra’da kurulmuştur. Küratöryel projeler üzerine odaklanan ve sanat danışmanlığı yapan bir çağdaş sanat organizasyonudur.

Görsel 1: Seçil Erel, Olduğu Gibi II, 2016, ışıklı resimler, şeffaf yüzey üzerine maskeleme bandı ve yağlı boya, 50 x 50 cm
Görsel 2: Amelia Bowles, Untitled, 35 x 35 cm 
Görsel 3: Ralph Anderson, Maybe I Meant Reality (Nuclear Deterrent III), 2016, 900 x 600 cm, kontrplak üzerine akrilik 

 
TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.