İrfan Önürmen'den Border / Sınır

irfan onurmen

İrfan Önürmen 
Border / Sınır 
18 Mayıs - 30 Haziran 2018
Galata Rum Okulu

İrfan Önürmen’in yedi yılın ardından Türkiye’de açacağı ilk kişisel sergisi Border / Sınır, C24 Gallery'nin katkılarıyla gerçekleşiyor. Sergi, 18 Mayıs - 30 Haziran 2018 tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda ziyaret edilebilir. (Galata Rum Okulu, 1. Katta yer alan Büyük Salon ve 2. Kat)

irfan onurmen bust

İrfan Önürmen Border / Sınır’da, sınır kavramını olanca genişliğiyle masaya yatırarak her biri ayrı birer sınır deneyimi olan sığınmacılar, insani yardım, kent, insanlar ve çocukluk izleğinde iç içe örülmüş enstalasyonlar ile kendi güçlü matematiğini kurar. Sergi; toplumun devamı için gerekli sınırların yanı sıra tek tek bireylerin düşünce sistemlerinin de sınırlardan oluştuğunu düşündürür. Aynı zamanda, ülke, kent ya da kasaba sınırlarının yurttaşların içinde bulunduğu alanı; kamunun bireyin içinde yaşadıği alanı; evin ise bireyin özel hayatının sınırlarını çizdiğini vurgular. Önürmen bu sergisinde birçok beton heykelden oluşan çadır kent enstalasyonu kurar ve ardında sadece hayatını değil hatıralarını ve yaşanmışlıklarını da bırakıp ona geçici olarak kucak açan yeni bir toprağa kaçmak zorunda kalan sığınmacının insanlık durumunu sorgular. Onun artık yuva, memleket, dil hasretiyle kendi imgelemine hapsolduğunun altını çizer. Bir diğer sınır deneyimine gönderme yaptığı başka bir işinde hazır yiyecek, yapı, yedek parça gibi tüketim nesnelerine ait kutu ve kapları kalıplayarak beton ile yeniden ürettir. Bu enstalasyonunda insani yardım kavramının kendi içinde taşıdığı acı kara mizahı izleyicinin yüzüne vurmaktan çekinmez.

Border / Sınır’da; beton heykeller ve resimler, beton rölyefler, tül işler, yanmış simitler gibi farklı malzemeleri ustalıkla yan yana getiren İrfan Önürmen; üretiminde çatallanarak gelişen, iç içe geçerek ilerleyen imgesel ve formsal deneylerin ulaştığı olgunluğu gözler önüne serer ve yaşadığı çağın insanlık durumuna kayıt tutan sanatçı duruşunu yeni sergisiyle bir üst boyuta çıkarır. Bu sergisinde Önürmen, kendi kıyametine koşan insanlık için bir nevi alternatif yıkım müzesi oluşturur.

Görsel 1: İrfan Önürmen, Sınır, 2018, beton ve ayna, enstalasyon
Görsel 2: İrfan Önürmen Büst, 2017,renklendirilmiş beton, Y.75cm

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.