İrfan Önürmen "Gaze"

Gaze

C24 Gallery New York ve Aria Gallery Floransa ortak işbirliği ile İrfan Önürmen’in Floransa’daki ilk kişisel sergisi ''Gaze'' 13 Mayıs - 17 Haziran 2017 tarihleri arasında Aria Gallery’de izleyicilerle buluşuyor.

İrfan Önürmen (1958), 1990’ların sonundan itibaren tül kullanarak yepyeni bir teknik geliştirmiştir. Resimsel espas ve hacim arayışının bir sonucu olarak geliştirdiği, resim ve heykel sanatına gönderme yapmak üzere ‘’Pentül’’ olarak isimlendirdiği bu yeni tekniğinde sanatçı, tülleri katman katman kesip üst üste getirerek figür ve kompozisyonlarını oluşturuyor.

İrfan Önürmen’in psikolojik ve politik okumalara da izin veren Gaze Serisi’ndeki büyük boyutlu portreleri, toplum içinde yer alan kimliksiz ama hepimize tanıdık gelen karakter ve hislere referans vererek dış dünya ve içsel olana göndermeler yapıyor. Sanatçının hafif bulanık katmanlara ayrılmış tülleri, geometrik kesilmiş şekilleri, coşkulu bir parlaklık taşıyan figürleri; ilk bakışta eğlenceli fakat üzerinde düşünmeye iten bir kondisyonla izleyiciye temas ediyor.

Önürmen’in pratiği alışık olunan formu tersine çeviriyor, özgün dili ve temsil ettiği içeriği statik C24 GALLERY 560 West 24th Street, New York, NY 10011 +1(646)416-6300 c24gallery.com yaklaşımın ötesinde yepyeni bir bakışaçısı sunuyor. Sanatçı kendine ait bu özgün dünyasında gerçeği ve hayali, görüneni ve ötesindekini, buğulu ve net olanı sunuyor. Önürmen’in bu portreleri hergün telefon ya da bilgisayarlarımızda sıkça karşılaştığımız piksellenmiş imajlara gönderme yapıyor. Resmî sınırlamaların olmadığı bu katmanlaşmalar ayrıca içinde yaşadığımız toplumun kaotik durumuna ve ruh hallerimize de bir referans taşıyor. Milyonlarca imajın paylaşıldığı sosyal medya araçları Önürmen’e bu imajları toplamasına olanak sağlıyor. Sanatçı da bu imajları daha sonra kolektif bilincimizde bizlere tanıdık gelen anonim portrelere dönüştürüyor ve bu yolla Önürmen, bir nevi sosyal toplumun röntgenini çekerek izleyiciyi daha derinlere bakmaya itiyor.

Sanatçının önceliği aslında portrelerdeki figürlerin hikayelerinden ziyade bu figürlerin bakışlarının ardına gizlenmiş duygu ve ifadeler vasıtasıyla izleyiciyle güçlü bir iletişim sağlamak. Sanatçının ifadeyi ustaca işlemesiyle birlikte izleyici, eserle ilk karşılaşmasının ardına uzanan derin bir anlamla yüz yüze geliyor ve yavaşça imajın içine çekiliyor. Tül ve fırça darbelerini üst üste ve büyük bir titizlikle kullanmaktan çekinmeyen sanatçı bu yolla konularındaki fark edilmemiş derinliği ima ediyor.

İrfan Önürmen’in ''Gaze'' ismini taşıyan kişisel sergisi 13 Mayıs - 17 Haziran 2017 tarihleri arasında Aria Gallery Floransa’da görülebilir.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.