Kafka'yla Düşünmek

emine ayhan

‘’Kafka’yla Düşünmek’’ Semineri
Başlama tarihi ve saati: 
2 Kasım 2016 / 19.00- 21.30 (8 hafta her çarşamba)
Yer: Moda Sahnesi

Doğumla kendimizi içinde bulduğumuz modern toplumun ezici gerçeklik iddiasını keskin bir detay ve netlikle sorgulamaya adanmış ömürlük bir yaratıcı çaba var karşımızda. Ve bu çabanın bin sabırla tasarlanmış ürünü olan güçlü bir duyumsal dönüşüm mekanizması: verili gerçekliği tutarlı, çatlaksız, rasyonel görünümüyle üreten örgütlü vahşet-vasatlık mekanizmasını parçalarına ayırarak, onu tüm tutarsız, saçma ve krizli yapısıyla, olduğu gibi algımıza sunan bir karşı-mekanizma.

Bu 8 haftalık seminerde Emine Ayhan ile beraber, Kafka’nın dünyaya armağan ettiği bu kıymetli karşı-mekanizmanın izini sürmeye çalışacaksınız. Onun sayısız okur, düşünür, sanatçı ve bilimciyi yeniden-değerlendirmeye teşvik ettiği kavram ve izlekler ışığında: iktidar-güç, yasa, çalışma, teolojik-politik, hakikat, ideoloji, hümanizm sorunu, özneleşme, yabancılık-yabancılaşma-yabancılaştırma, trajik-absürt, gerçekçilik, ahlak dışılık, negatif düşünce, duygulanımlar, vs. bitmek bilmeyen savaş, şiddet, sömürü ve yerinden edilmelerle, insanları tepkisel otomatlara indirgeyen siyasi gündemleriyle, zorunlu çalışma düzeniyle, dikkat dağıtan tüketim ve iştah nesneleriyle bulandırılan insan idrakini, Kafka’yla düşünerek keşfetmeye çalışacaksınız.

Seminerde Okunacaklar

Genel Giriş: Kafka’nın kaynakları
Dönüşüm (1915)(çev. Levent Bakaç, Ayrıntı)
Dava (1925)(çev. Tanıl Bora, İletişim)
Şato (1926)(çev. Kâmuran Şipal, Cem)
Ceza Kolonisi’nde (1919) (çev. KâmuranŞipal, Bütün Öyküler, Cem)
Akademi için Bir Rapor (1917)(çev. Kâmuran Şipal, Bütün Öyküler, Cem)
Bir Açlık Şampiyonu (1922) (çev. KâmuranŞipal, Bütün Öyküler, Cem)
Genel değerlendirme vs.

Emine Ayhan

Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra yükseköğrenim kurumlarının felsefe ve karşılaştırmalı edebiyat bölümlerinden  birtakım gerekli gereksiz kâğıtlar aldıktan sonra resmi öğrenimi kesti. Kitap çeviri işçiliği yaptı, yapıyor. Kişisel bloğunun yanında gerektiğinde bazı mecralarda yazıyor, estetik-etik, şiir-politika düşüncesi gibi ilgileri mevcut. Moda Sahnesi’nin ‘’En Kısa Gecenin Rüyası’’ oyununun çevirisini yaptı.

 

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.