Kare Sanat'ın 25. Yılı

Kare Sanat 25. yılını, galerinin bugüne kadar çalıştığı sanatçıların galeri koleksiyonunda bulunan eserlerinin yer aldığı bir sergiyle kutluyor.

1991 Aralık ayında kurulan galeri, aradan geçen çeyrek yüzyıl içinde sürekli yenilikçi ve avangard bir çizgide ilerledi. İlk sergilerine 1960 sonrası soyut akımın örnekleriyle başlayan, zaman içinde çağdaş sanat haritasının bütün noktalarına temas ederek farklı disiplinlere, yeni oluşumlara ve genç sanatçılara imkan tanıyan Kare Sanat, bu açık uçlu ve yenilikçi tutumla 200’den fazla sergi düzenledi ve çağdaş sanat dünyasının ana kanallarından biri oldu.

Horasan’dan Sabri Berkel’e, Şükriye Dikmen’den Özdemir Altan’a, Hafriyat’tan Can Aytekin’e kadar Türkiye çağdaş sanatını şekillendiren birçok sanatçı ve oluşum galerinin duvarlarında kendilerine yer buldular. Modern sanattan yola çıkıp, çağdaş ve güncel sanata doğru ilerleyen galerinin bu yenilikçi çizgisi bu serginin ana hattını oluşturuyor. Bu hat üzerinde soyut expresyonizmden pop art’a, kübizmden müdahale sanatına kadar çeşitli tarzların Türkiye sanatında nasıl karşılık bulduğunu izlemek mümkün.

Farklı üslup ve dönemleri bir araya getiren bu sergi özelde Kare Sanat’ın 25 yılına, genelde ise Türkiye çağdaş sanatının yakın geçmişine tanıklık ediyor.

Kare Sanat bütün sanatseverleri bu daimi sanat heyecanını paylaşmaya davet ediyor.

Açılış: 1 Aralık Perşembe, 18:00-20:00
Sanatçılar: Özdemir Altan, Zeki Arslan, Tomur Atagök, Can Aytekin, Ferruh Başağa, Sabri Berkel, Monika Bulanda, Bubi, Saim Bugay, Emin Çizenel, Adnan Çoker, Şükriye Dikmen, Arzu Eş, Kamil Fırat, Adem Genç, Hafriyat, Horasan, Mehwish Iqbal, Ayşegül İzer, Zeki Faik İzer, Bahar Oskay, İbrahim Örs, Yusuf Taktak, Ömer Uluç, Serkan Yüksel 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.