Karma Seri No:1 Moda Sahnesi'nde

christiana axelsen

Korhan Başaran
“Karma Seri - No:1” “Şeffaf”
Çağdaş Dans Seçkileri
20 Haziran 2017, Saat 20.30
Moda Sahnesi, İstanbul 

Karma Seri “Şeffaf”, New York ve İstanbul arasında çalışmalarını sürdüren koreograf ve artistik direktör Korhan Başaran’ın küratörlüğünü üstlendiği, Türkiye’de üretilen Çağdaş Dans eserleri aralarından seçilmiş bir programdır. Sunulan işlerin niteliği ve çeşitliliği, farklı üsluplara sahip sanatçıları aynı platformda buluşturmasının yanında, farklı seyirci kitlelerine ortak bir sanatsal paydada üretilen işleri ulaştırmayı hedeflemektedir. “Şeffaf” hissedilenlerin süssüz, düşüncelerin arı bir şekilde paylaşıldığı dans eserlerinden oluşan karma bir programdır.

“Karma Seri”nin ilki, 20 Haziran 2017’de Moda Sahnesi’nde saat 20.00’de sahnelenecektir. Karma Seri No:1’de eserleri yer alan koreograflar, Korhan Başaran’ın (TR/USA) yansıra İstanbul merkezli çalışan Canan Yücel Pekiçten, Ebru Cansız ve New York merkezli çalışmalarını sürdüren Christiana Axelsen’dir (USA).

korhan basaran


Canan Yücel Pekiçten, Polonya’da 2016 Gdansk Dans Festivali Solo Dans Yarışması’nda birincilik aldığı parçası “Der Zwerg”den bir bölüm sergileyecektir. Eser, Schubert’in “Der Zwerg, D.771” isimli liedi ile Pär Lagerkvist’ın “Dvärgen” (Cüce) adlı romanından esinlenir. Bu solo eserinde Yücel Pekiçten, bir kraliçe ve cücesinin arasındaki imkansız aşkın hikayesinin grotesk anlatımı ve bu iki varlığın aynı bedende hayat bulmasından yola çıkar.

Ebru Cansız’in prömiyerini Mayıs 2017’de gerçekleştireceği yeni çalışması "altı on dokuz" ile geceye katılacaktır. Bu çalışma madde ve enerjinin sadece bir yöne doğru değişebilceğini kabul eden entropi yasası üzerinden, bedenin kullanıbilir enerjiden kullunılamaz enerjiye dönüşünü ikili ilişkiye mercek tutarak anlatıyor. Mert Öztekin ve Buse Ercan’ın dans ettiği düetin müziği Tolga Zafer Özdemir’e aittir.

ebru cansiz


“Trip Spill”
, New York merkezli çalışmalarını sürdüren Christiana Axelsen’in, dansı bir kathartik ritüel olarak araştırdığı yeni solo çalışmasıdır. Bu parçayla Axelsen kişisel ve politik yönelim bozukluklarının yoğun yaşandığı böyle bir dönemde dansın rolü ve sunduğu olanakları araştırmaktadır.

Son olarak “Broken / Kırgın”, Korhan Başaran’ın “Beauty-full” ve “this is not a Hamburger” projelerinde yer alması için tasarladığı, dünyada yaşanan şiddet ve eşitsizliklere karşı içgüdüsel bir tepki olarak yarattığı bir karakterdir. Başaran ünlü modacı Aslı Filinta’nin tasarladığı kostümünü, Ocak 2017’de dansçı Umut Sevgül ile birlikte yeniden ele almış ve birbirini destekleyen bir duo-solo olarak sergilemiştir.

Görsel 1: Christiana Axelsen - Karma Seri No:1
Görsel 2: Korhan Başaran & Umut Sevgül - Karma Seri No:1
Görsel 3: Ebru Cansız - Karma Sergi No:1

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.