Masumiyet Müzesi Milano’da

orhan pamuk

Masumiyet Müzesi'ndeki vitrinlerden ve eşyalardan yapılmış bir seçme, Milano’daki Bagatti Valsecchi Müzesi’nde "Aşk, Müzeler, İlham" adlı bir sergide sergilenmeye başladı.

19 Ocak’ta açılan sergi için Orhan Pamuk Milano’ya gitti ve sanat tarihçisi Prof. Salvatore Settis ile Masumiyet Müzesi ve müzeler ve şehirler üzerine bir konuşma yaptı. Bagatti Valsecchi Müzesi yöneticisi Lucia Pini ve Laura Lombardi'nin küratörlüğünde gerçekleşen sergide İstanbul'daki müzede yer alan 29 kutunun replikaları(tıpatıp taklitleri) yer alıyor. Milano'nun merkezindeki sergi 19 Ocak – 24 Haziran 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Daha önce 2016'da Londra'da (Courtauld Gallery) ve 2017'de Oslo'da bulunan Kültürler Müzesi’nde, Masumiyet Müzesi’nden seçilmiş kutuların tıpatıp taklitlerinin sergilendiği iki sergi açılmıştı. Milano'daki Bagatti Valsecchi Müzesi'ndeki serginin özel bir anlamı ise romanın başkahramanı Kemal Basmacı'nın bu müzeye özel bir ilgisi ve yakınlığı... Kemal Basmacı, romanda anlatıldığı gibi müzeye beş dakika mesafedeki Grand Hotel De La Milan’da vefat etmişti. İstanbul'daki Masumiyet Müzesi'ni kurmadan önce dünyada beş binin üzerinde müzeyi ziyaret eden Kemal Basmacı, en çok Bagatti Valsecchi Müzesi’nden etkilenmişti. Romanda Kemal Basmacı’nın bu müzeyi defalarca ziyaret ettiği anlatılıyor.

Geçen hafta Pamuk’un müzesi ve küçük müzeler hakkındaki görüşlerini iredeleyen bir kitap da Milano'da Bir Rüya (Un sogno fatto a Milano- A Dream Made In Milan) adıyla yayımlandı. Kitapta sanat tarihçilerinin Masumiyet Müzesi hakkında düşünceleri ve Pamuk’un kendi müzesi hakkında çizimleri ve yazıları bir araya geliyor. Salvotare Settis'in sunum metnini yazdığı kitapta Orhan Pamuk'un daha önce yayınlanmamış metinleri de yer alıyor.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.