''Mübadele: Karşı Kıyı, Aynamız''

mubadele

Saint Benoît Lisesi, Sosyal Bilimler Zümresinin projesi olan ''Mübadele: Karşı Kıyı, Aynamız'' sergisine 19 Nisan–8 Mayıs 2018 tarihleri arasında ev sahipliği yapacaktır. Sergi Lozan Mübadilleri Vakfı'nın katkılarıyla hayata geçirilmiştir.

Sergimiz, onur konuğumuz Prof. Dr. Sayın İlber Ortaylı'nın 19 Nisan 18:30'da okulumuzun Silüet Salonu'nda konuşmasıyla açılacaktır.

''Mübadele: Karşı Kıyı, Aynamız''

Saint Benoît Lisesi, öğrencileri ve Lozan Mübadilleri Vakfı'nın katkılarıyla, ''Mübadele: Karşı Kıyı, Aynamız'' isimli bir proje hayata geçirmiştir. Bu proje ve sergi Lozan Antlaşması sonrası yer değiştiren iki toplumun öyküsüdür. Bu projenin amacı, çocuklarımızın bu toprakların hikayelerini unutmamalarını sağlamaktır. Saint Benoît Lisesi öğrencileri, bir yıl boyunca sosyoloji, psikoloji, tarih, coğrafya gibi branş derslerinde ''Mübadale'' konusunda çalıştılar ve mübadelenin sosyolojik, psikolojik, tarihsel boyutlarını incelediler. Lozan Mübadilleri Vakfı ile birlikte ''mübadillerle'' derinlemesine incelemeler gerçekleştirdiler. Aynı çalışmayı ailesinde mübadil olan öğrenciler, kendi aileleriyle de gerçekleştirdi. Tüm bu çalışmaları içeren kısa bir video sergi açılışında gösterilecektir.

''Lozan Antlaşması ve Mübadele''

30 Ocak 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında Türk topraklarında yerleşmiş Rum Ortodoks dinine mensup Türk uyruklularla, Yunan topraklarında yerleşmiş Müslüman dinine mensup Yunan uyrukluların zorunlu mübadelesini (exchange obligatoire) öngören bir nüfus mübadelesi sözleşmesi imzalandı. 18 Ekim 1912 tarihinden sonra yurtlarını terk etmiş olanları da kapsamına alan bu sözleme ile her iki ülkeden yaklaşık iki milyon insan doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldı.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.