Neşet Kutlu ile Yönetmen Sineması İncelemeleri

neset kutlug

Sinema, müzik ve fotoğraf tutkunu, yazar Neşet Kutluğ, TOY İstanbul’da gerçekleştirdiği “Yönetmen Sineması İncelemeleri” başlıklı atölyelerde; her iki ayda bir farklı bir yönetmene odaklanıyor. Kutluğ ilk oturumu 27 Ocak’ta gerçekleşecek atölyede bu defa, komşu Yunanistan sinemasının büyük yönetmeni Theodoros Angelopoulos’u mercek altına alan bir yolculuk sunuyor.

Neşet Kutluğ’un “Yönetmen Sineması İncelemeleri” atölyesi, yönetmenlerin kişilikleri, üslup ve dilleri ile bu dili yaratırken kullandıkları araçlar üzerine, yönetmen sinemasında katılımcılarla birlikte kısa yolculuklar yapmayı amaçlıyor. Atölye, sinemaseverleri bu defa, “sinemanın epik şairi” olarak da bilinen Yunan yönetmen Theodoros Angelopoulos hakkında 4 günlük bir keşfe davet ediyor.

Ocak 2012’de hayatını kaybeden büyük yönetmen Theodoros Angelopoulos’un sinemasında çıkılacak bu kısa gezintide katılımcılar kendilerini; diktatörlüklerin, iç savaşın, sürgünlerin, yenilmişlerin, yurdundan uzak olmanın melankolisinin, Odysseus mitindeki gibi yılların ardından yurduna dönen ama “yurdunu bulamayan”ların öykülerinin akıntısına bırakacaklar.

Aynı zamanda bu coğrafyadaki tarihin ortak yanlarına yapılan küçük bir tur niteliği de taşıyan atölyede Neşet Kutluğ ve katılımcılar, Angelopoulos’un tüm bu öyküleri şiirsel bir dille nasıl anlattığını filmlerinden örneklerle inceleyecekler.

Sinemaya meraklı ve sinemanın çeşitli alanlarında yer almaya istekli herkes için keyifli bir yolculuk sunan “Neşet Kutluğ ile Yönetmen Sineması İncelemeleri – Theodoros Angelopoulos” atölyesi, 27 - 28 Ocak ve 3-4 Şubat tarihlerinde TOY İstanbul’da düzenleniyor. 

Atölyeye katılmak için: TOY İstanbul

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.