Ölüme Ne İyi Gelir?

alp sime royal

Karavil Contemporary'nin düzenlediği, Alp Sime ve İhsan Oturmak'ın işlerini bir araya getiren "Ölüme Ne İyi Gelir?" isimli sergi 23 Mayıs tarinde Galata Rum Okulu'nda sanatseverler ile buluşuyor.

Bir süredir mimari yapılanmanın toplumsal yaşam üzerindeki etkisi üstüne çalışan İhsan Oturmak, yağlı boya çalışmaları ve bu sergiye özel olarak ürettiği enstalasyonları ile kurguladığı evreni toplumun bir kesiti olarak izleyiciye sunuyor. İktidar ve toplum arasındaki ilişkiyi en temel ihtiyaç olan barınma ve güvenlik ihtiyacı üzerinden ele alan sanatçı, güvenlik içgüdüsü ve varoluşsal kaygıların son katmanı olan ölüm korkusu üzerinden ürettiği işleriyle Galata Rum Okulu'nun tarihsel hafızasıyla da örtüşen bir denklem yaratıyor. Ölmek istemeyen bireylerin, ölmek istemeyen toplumlara ve ölmek istemeyen devletlerin ölmek istemeyen iktidarlara dünüştüğü bir distopyada sanatçı, "Belki de ölerek doğmak her şeyin çözümü olabilir," diyor.

ihsan oturmak kiyam
Duraksatan 'Ölüme ne iyi gelir?' sorusunun neden cevapsız kaldığına ve neden sorulmaya devam edilmesi gerektiği üzerine görüntüler üreten Alp Sime, İhsan Oturmak'ın işleri ile diyalog halinde olan fotoğraflarıyla sergide yer alıyor. ʻBu sergide geçmiş ve şimdiki zamanı devamlılık halinde olan bir rüya gibi ele aldım. Tıpkı rüyalarda olduğu gibi, birçok ham materyeli kaydediyor ve sunuyorum, bunlar günlük hayatta karşımıza çıkan ve gözardı etmeyi seçtiğimiz zor durumlar.ʼ diyor sanatçı.

Prof. Dr. Zeynep Sayın'ın da ses kaydı ile katıldığı sergi, kolektif bir çalışmaya dönüşüyor. Sergi 23 Haziran tarihine kadar Galata Rum Okulu'nda ziyaret edilebilir.

Görsel 1: Alp Sime, Royal, 2015, fotoğraf
Görsel 2: İhsan Oturmak, Kıyam, 2017, yağlı boya, 200x140 cm

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.