Bir Asteroid'ten Duvar Kilimi Sergisi The Pill'de

raphael barontini

Raphaël Barontini
Bir Asteroid'ten Duvar Kilimi
24 Ocak - 31 Mart
The Pill

The Pill, 24 Ocak - 31 Mart tarihleri arasında Raphaël Barontini’nin tarihsel ve fütüristik olanı birleştiren Türkiye’deki ilk kişisel sergisi vesilesiyle sanatseverleri spiritüel bir odiseye davet ediyor. Bu sergide galeri alanı, geniş ölçekli mekana özgü bir tekstil yerleştirmesiyle yeni bir kimliğe bürünürken, sanatçının bu sergi için ürettiği resimler serginin diğer yapı taşlarını oluşturuyor.

Barontini’nin geniş ölçekli tekstil kolajlari, izleyiciye tarih temalı resim geleneği içerisindeki resimli duvar dokumaları ve daha birçok üslup örneklerini anımsatırken, tüm dünyanın seslerinin ve imgelerinin yankılandığı fantezilerde vücut bulmuş bir duvar resmini temsil ediyor. Bu elementler tarihsel süreç içerisinde üç farklı isimle anılmış, bin yıllarla ifade edilen katmanlar ve kültür referanslarına haiz İstanbul’a işaret ediyor. Şehrin zengin ve yoğun tarihi ile dünyaları ve insanları birbirine bağlayan konumu, sanatçının bu yeni işleri üretirken hareket enerjisini sağladığı kaynağı oluşturuyor.

raphael barontini

Raphaël Barontini’nin var ettiği hibrit portreler bütünü, melez imajlar ve referanslar sunarken, var olup olmadığını veya nerede olduğunu bilmediğimiz bir yerlerden gerçekliğin tam ortasına sökün ediyor. Galeri mekanı ise adeta bu imgelerin kurulmakta olan bir geleceğe geçiş yaptığı bir boyut kapısına dönüşüyor.

Aktarım dillerinin ve tekniklerin kesişim noktasında, Raphaël Barontini’nin kişisel resim pratiği, klasik yaklaşımı barındırmasının yanı sıra yeni teknolojileri ve çeşitli güncel baskı tekniklerini de ihtiva ediyor. Ayrıca sanatçı bu sergi için mekanın bir ucundan diğer ucuna uzanan, bugüne dek ürettiği en monumental işini hazırlıyor.

Sanatçının bu sergi için oluşturacağı sunum ve ortamda, New York’lu müzisyen ve rapçi Mike Ladd ile ürettikleri bir ses enstalasyonu da yer alıyor.

raphael barontini


1984 doğumlu Raphaël Barontini, yaşamına ve çalışmalarına Paris’te devam ediyor. Sanatçının Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts de Paris (Fransa) ve Hunter College of Art (CUNY) okullarından dereceleri bulunuyor. Sanatçının eserleri, 6. Selanik Bienali (2017, Yunanistan), 11. Afrika Fotoğraf Bienali (2017, Mali), Lima Sanat Bienali (2016, Peru) ve Palais de Tokyo’daki “Art is Hope” (2013, Paris/Fransa) gibi birçok uluslararası sergide yer aldı. Barontini, Labrea Artists residencies (Los Angeles, ABD) ve Museé Passager Prodüksiyon Ödülü (Région Ile-de-France, Fransa) gibi destekleri kazanmasının yanı sıra SAM ART Projects Prize (Paris, Fransa) ve Fransız Koleksiyoncular Ödülü "Prix du Chassys" gibi yarışmalarda finalist oldu. Sanatçının eserleri Collection of MACVAL Museum, Collection of the FIMINCO Foundation, Collection of the Crédit Agricole S.A Bank ve Collection of the Classical Music Festival of Saint-Denis gibi koleksiyonlara girdi.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.