“Rastlantı ve Zorunluluk”

kepler

SANATORIUM, 19 Nisan–20 Mayıs 2018 tarihleri arasında Kerem Ozan Bayraktar ve Sergen Şehitoğlu‘nun çalışmalarından oluşan ve adını Jacques Monod’nun aynı adlı kitabından alan “Rastlantı ve Zorunluluk“ isimli sergiye ev sahipliğiyapıyor.

“Rastlantı ve Zorunluluk”, varyasyon ve belirme olgularını canlılık ve materyal ilişkisi bağlamında inceliyor. 

Kerem Ozan Bayraktar, sergide yer alan ‘Potansiyel Olarak Yaşanamaz Bazı Gezegenler’ isimli çalışmasında, bilim medyasında karşımıza çıkan ötegezegen (exoplanet) illüstrasyonlarının Astronomideki “yaşanabilir bölge” kavramıyla ilişkisini inceliyor. Bayraktar bu incelemeyi, bilimsellik, kolonyalizm ve hayal gücü ekseninde ele alırken, serginin diğer bir sanatçısı Sergen Şehitoğlu ise 'Mojave Çölü' isimli çalışmasıyla, Antroposenin izini gezegenimizin morfolojik yapısı üzerinde sürüyor.
 

Sanatçılar sergide ayrıca, bir çöl üzerinde oluşan küçük toz fırtınalarının farklı devinim ve niteliklerine odaklanan ‘Toz Şeytanları’ isimli ortak bir animasyon çalışması sunuyorlar.

 

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.