Red Bull Art Around Arnavutköy'de

redbull art around

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Red Bull Art Around 4-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında Arnavutköy’ün sokaklarını ve çeşitli mekânlarını çağdaş sanatla buluşturmaya hazırlanıyor. Küratörlüğünü Collective Çukurcuma ekibinin üstlendiği projede biri öğrenci projesi olmak üzere toplam 12 farklı sanatçının 12 farklı eseri Arnavutköy’ü bir açık hava sergisine dönüştürecek. ‘Mahallede Karşılaşmalar’ yaratmak üzere gerçekleşen etkinlikte katılımcılar sanat eserlerini bir harita yardımıyla keşfe çıkacak. Projenin bu yılki ‘Hayaletler’ teması sanat severleri Arnavutköy’ün geçmişiyle buluşturmayı amaçlıyor.

Projenin küratörlüğünü Naz Cuguoğlu, Mine Kaplangı ve Serhat Cacekli’den oluşan Collective Çukurcuma ekibi üstlenirken, projenin bu yılki teması ‘Hayaletler’ olarak belirlendi. Kolektif Çukurcuma ekibi ‘Hayaletler’ teması ile geçmişin, bugünün ve geleceğin iç içe olduğunu, birbirleriyle sürekli iletişimde ve etkileşimde olduklarını dolayısıyla ‘hayaletlerin’ sürekli bizimle olduğunu anlatabilmeyi hedefliyor.

‘Kayıp geleceklerin nostaljisi’ isimli bir araştırmadan yola çıkan Collective Çukurcuma ekibi Arnavutköy’ü zaman ve mekân eksenlerinde ele alıp, şehrin geçmişini, yaşadığı tahribatı, yok olan değerleri, yenilenişi ve saklananlara odaklanacak.

redbull art around

Sokakta Sanat Var

İlki, 2015 yılında Karaköy’de, ikincisi 2016 yılında Moda’da düzenlenen projede bu yıl hem köklü tarihi hem de son dönemdeki popüler semtlerden biri olması sebebiyle Arnavutköy özel olarak seçildi. Red Bull Art Around, Arnavutköy’lüleri ve ziyaretçilerini yeni karşılaşmalara çağırıyor. Semtin farklı noktalarında yer alacak çeşitli disiplinlerden sanat eserleri semte gelen herkesi farklı algılar yaratmak ve rutinin dışına çıkarmaya davet ediyor.

Genç Sanatçılara İşlerini Sergileme Şansı

Red Bull Art Around’da yer alan sanatçı ve eserler arasında Canavar’ın mural (duvar ressamlığı) çalışması, Can Büyükberber’ın augmented reality (artırılmış sanal gerçeklik) uygulaması, Bahar Yürükoğlu’nun pleksi bahçesi, Uğur Engindeniz’in video yerleştirmesi, Pınar Yoldaş’ın yüzen heykelleri, Ceylan Göksel’in ses yerleştirmesi, Ilgın Seymen’in neon enstalasyonu, Ali Emir Tapan’ın performansı, Eda Aslan’ın heykel kalıpları, Sabo’nun çizimleri, Guido Casaretto’nun yeryüzüne düşmüş bir gök cismini andıran heykeli, Begüm Yamanlar’ın video çalışması bulunuyor. Ayrıca projedeki eserlerden biri Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi veya mezunu öğrencilerin çalışmaları arasından seçilecek. Böylece genç sanatçılara eserlerini sergileyebilecekleri bir alan yaratılmış olacak.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.