SALT Perşembe Sineması 13 Eylül'de Başlıyor

exprimental city

SALT’ın Perşembe Sineması’nın Eylül-Kasım programı, Chad Freidrichs’in The Experimental City [Deneysel Şehir] belgesel filminin Türkiye’deki ilk gösterimiyle başlıyor.

Perşembe Sineması, “yenilenme” arzusunun geçmişteki tezahürlerine bakarken bugünden geleceğe dair öneri ve olasılıklar üzerine düşünen 12 filmle devam ediyor. 2017 yapımı The Experimental City [Deneysel Şehir] belgesel filminin Türkiye’deki ilk gösterimiyle başlayan program, 13 Eylül’den 29 Kasım’a her Perşembe saat 19.00’da SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da.

The Experimental City [Deneysel Şehir] (2017)
13 Eylül, 19.00
SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Yönetmen: Chad Freidrichs, 96 dakika 
İngilizce; Türkçe altyazılı

Bilim insanı, mucit ve Our New Age çizgi romanının yaratıcısı Athelstan Spilhaus, 1960’ların ortalarında, 250 bin kişilik bir planlı topluluk projesi geliştirir. Kuzey Minnesota kırsalında sıfırdan kurulması tasarlanan Minnesota Experimental City (MXC) [Minnesota Deneysel Şehir] ile çevre ve hava kirliliği gibi kentsel sorunların kesin çözümü amaçlanır. MXC, 21. yüzyılda daha yaşanabilir şehirlere model teşkil etmek üzere iletişim, ulaşım, kirlilik denetimi ve enerji kaynakları açısından ileri teknolojiyle donatılacaktır. Jeodezik bir kubbenin de bulunduğu bu modüler yerleşim merkezi sürekli kendini yenileyecek; okulsuzluk felsefesiyle burada yaşayan herkes hem öğrenci hem öğretmen sayılacaktır. Ne var ki, 10 milyar dolarlık devasa proje hayata geçirilmesine ramak kala iptal edilir ve her yönüyle Spilhaus’un ileri görüşlülüğünü yansıtan fütürist bir girişim olarak tarihe geçer.

the nile hilton incident

The Nile Hilton Incident [Esrarengiz Cinayet] (2017)
20 Eylül, 19.00
SALT Beyoğlu, Açık Sinema
Yönetmen: Tarik Saleh, 107 dakika
Arapça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

2017 Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü’ne layık görülen The Nile Hilton Incident [Esrarengiz Cinayet], rütbesini emniyet teşkilatını yöneten amcasına borçlu Noredin Mostafa’nın (Fares Fares) bir cinayet soruşturmasını konu alıyor. Lalena adlı tanınmış bir şarkıcı, 2011 Mısır Devrimi’nden kısa bir süre önce, Kahire’nin merkezindeki lüks Nil Hilton Oteli’nde ölü bulunur. Bütün deliller, hükûmetle güçlü bağlantıları olan bir iş adamını işaret edince, Noredin’e yüklü bir miktar rüşvet karşılığında soruşturmayı bırakması teklif edilir. Artık susturulmak istemeyen ve bu sefer işini düzgün yapmaya karar veren Noredin, kariyerindeki en zorlu görevle karşı karşıya kalacaktır.

The New Rijks museum

Het Nieuwe Rijksmuseum - De Film [Yeni Rijksmuseum Filmi] (2013)
27 Eylül, 19.00
SALT Beyoğlu, Açık Sinema
Yönetmen: Oeke Hoogendjijk, 130 dakika
Felemenkçe, İngilizce, Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Hollanda’nın en büyük sanat müzesi olan ve Vermeer, Rembrandt, Steen, van Gogh gibi usta sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan Rijksmuseum 2003’te tadilata girer. Amsterdam’daki müzenin on yıl süren yenileme çalışmalarını işleyen bu belgesel film, kurumun direktöründen küratörlere, tasarımcılardan politikacılara projeye müdahil kesimlerin tasarıları ve karşılaştığı engellerin yanı sıra anlaşmazlık ve yılgınlıklarını aktarıyor. 400 yıllık görkemli bir kurumun mimari dönüşümüne ışık tutan yapım ayrıca, Hollanda’nın kültür politikalarına dikkati çekiyor.

Görsel 1: The Experimental City [Deneysel Şehir] (2017 ©Unicorn Stencil Documentary Films) kapsamında, Minneapolis Tribune izniyle: Minnesota Deneysel Şehir projesine karşı 1973’te Anoka’da protesto gösterisi
Görsel 2: The Nile Hilton Incident [Esrarengiz Cinayet] (2017) filminden bir kare ©FilmArtı
Görsel 3: Het Nieuwe Rijksmuseum - De Film’den [Yeni Rijksmuseum Filmi] (2013) bir kare ©Autlook Films

 

 

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.