Salt Galata Perşembe Sineması Aralık Programı

expo

SALT tarafından hazırlanan Perşembe Sineması dünya fuarları ve kupaları ile olimpiyat oyunlarının şehirlere etkilerine odaklanan filmlerle Aralık ayında da devam ediyor.

1 Aralık, EXPO: Magic of the White City [EXPO: Beyaz Şehrin Büyüsü], 2005
19.00, SALT Galata, Oditoryum
Yönetmen: Mark Bussler, 116 dakika (İngilizce; Türkçe altyazılı)

1893’te Chicago’da düzenlenen Kolomb Dünya Sergisi’ne yaklaşık 28 milyon kişi katılır. İşçi hakları mücadelesi, ön yargılar, ayrımcılık ve yolsuzluk gibi sorunların baş gösterdiği bir zamanda gerçekleştirilen bu dünya fuarı, ilk dönme dolap gibi yüzyıl dönümünü işaret eden icatlarla insanlığın geleceği için bir umut vadeder. Anlatıcılığını Gene Wilder’ın üstlendiği belgesel, tarihin en büyük ve unutulmaz etkinliklerinden biri olan fuarı, o dönemden görüntülerle bugüne taşıyor.

Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfinin 400. yıl dönümü bağlamında düzenlenen bu etkinlik, altyapıdan yoksun dönem şehirlerinin aksine kusursuz bir şehir inşa etti. Beyaz boyalı, heybetli neo-klasik yapılar, geceleri sokakların karanlıkta kaldığı bir devirde elektrikle aydınlatılmaktaydı. Kolomb Dünya Sergisi, açık ve kamusal kabul edilen mekân tasarımıyla 19. yüzyılın sonunda ABD’de etkin olan “City Beautiful” [Güzel Şehir] hareketinin hızlandırıcısı kabul edildi. Ancak, köklü sosyal reformları hedefleyen uzmanlara göre söz konusu hareket, artan nüfusun şehirlere yüklediği sorunlara yalnızca estetik bir öneri getirmekteydi.

Görsel: EXPO: Magic of the White City [EXPO: Beyaz Şehrin Büyüsü] (2005) belgeselinden bir kare ©Janson Media

charlie chan at the olympics

8 Aralık, Charlie Chan at the Olympics [Charlie Chan Olimpiyatlarda], 1937
19.00 SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: H. Bruce Humberstone, 71 dakika (İngilizce; Türkçe altyazılı)

Dedektif Charlie Chan, serinin bu filminde, 1936 Yaz Olimpiyatları’nı suçlarına kılıf olarak kullandığından şüphelenilen casusların peşine düşer. Amerikan savaş uçaklarından biri kaçırılıp gizli yönlendirme sistemi çalınınca, Chan bu sistemin düşman ellere geçmesini önlemek üzere Almanya’ya doğru yola çıkar. Dedektif ile büyük oğlu Lee’nin cinayet, entrika ve gizemlerle karşı karşıya kaldığı film, Berlin’deki olimpiyat oyunlarından görüntüler de içeriyor.

Görsel: Charlie Chan at the Olympics [Charlie Chan Olimpiyatlarda] (1937) filminden bir kare ©Hollywood Classics

the city

 

15 Aralık, The City [Kent], 1939
19.00 SALT Galata, Oditoryum
Yönetmen: Ralph Steiner ve Willard Van Dyke, 43 dakika (İngilizce; Türkçe altyazılı)

1939 New York Dünya Fuarı için City of Tomorrow [Geleceğin Kenti] sergisi kapsamında hazırlanan The City [Kent] (1939), anlatım tekniği, sinematografisi ve Aaron Copland imzalı müzikleriyle dönemin öncü yapımlarındandır. Belgeselin metni, ABD’de 1933’te yürürlüğe giren Yeni Düzen programı üzerine filmleriyle tanınan Pare Lorentz tarafından kaleme alınmıştır. Planlı yerleşimlerin daha iyi sosyal ve fizikî koşullarını gösteren belgesel, buradan hareketle modern kent hayatının artan sorunlarına dikkati çekiyor.

Görsel: The City [Kent] (1939) belgeselinden bir kare ©American Planning Association

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.