SALT Galata'da Uzun Perşembe

salt

SALT Galata’da Uzun Perşembe
28 Eylül

İşveren Sergisi’ni saat 22.00’ye kadar gezebilir; Osmanlı İstanbul’unda kadın banilerin yapılarına dair söyleşi ve Üçleme müzik performansına katılabilir; Robinson Crusoe 389’da özel indirimlerden yararlanabilirsiniz.

SALT Galata
Oditoryum, 19.00
Haritanın Gör Dediği: Kadın Bani Yapıları ve Kent Mekânı

Söyleşi: Murat Güvenç, Çiğdem Kafescioğlu ve Firuzan Melike Sümertaş

İşveren Sergisi paralelinde düzenlenen söyleşide, sergi için özel olarak hazırlanan Osmanlı İstanbul’unda Kadın Bani Yapıları Haritası incelenecek. Araştırmanın içeriği ve görselleştirme yöntemleri ile haritalandırma konusunun yanı sıra, 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadınların inşa ettirdiği yapıların kentin dönüşümüne etkileri ele alınacak.  

Söyleşide, sabit bir duvar rölyefi, basılı bir rehber ve çevrimiçi Google haritası olarak sunulan araştırmanın içeriği ve görselleştirme yöntemleri irdelenecek; tarihsel bilgi ile mekânsal bilginin kesiştiği bir arayüz olarak haritalandırmanın barındırdığı olasılıklar tartışmaya açılacak. Ayrıca, 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kentte kadınların baniliğinde inşa, tamir ve ihya ettirilmiş olan yapıların nerelere, ne biçimde yayıldığı; ne tür işlev ve mekân kurguları içerdiği ele alınacak. Kentin dönüşümüne etkileri ve mimar ile işveren müzakerelerini nasıl yansıttıkları irdelenirken banilik için gerekli ekonomik ve siyasi güç koşulları detaylandırılacak.

Mimar-işveren ilişkisini Ankara, Çanakkale, Denizli, İzmir ve İstanbul’da inşa edilmiş çeşitli yapılar temelinde inceleyen İşveren Sergisi 26 Kasım’a kadar SALT Galata’da görülebilir.

Murat Güvenç Kadir Has Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi ve aynı üniversite bünyesindeki İstanbul Çalışmaları Merkezi’nin müdürü. Kent içi ekonomik coğrafya, kent tarihi ve veri görselleştirilmesi üzerine çalışıyor.

Çiğdem Kafescioğlu Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi. Erken modern Orta Doğu ile Doğu Akdeniz’de görsel, mimari ve kentsel kültür üzerine çalışıyor.

Firuzan Melike Sümertaş Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü doktora öğrencisi. Osmanlı İstanbul’unda Kadın Bani Yapıları Haritası’nın araştırmacısı. Geç Osmanlı dönemi mimarlık ve kent kültürü alanında çalışıyor. 

salt

Kat 1, 21.00
Performans: Üçleme

Vokalist Saadet Türköz, perküsyon sanatçısı Amy Salsgiver ve saksafon sanatçısı Angelika Niescier ilk kez SALT Galata’da bir araya geliyor. Müziğin bir yakınlaşma ve karşılıklı kabullenme hâli olduğu fikrini paylaşan sanatçıların Üçleme’si katılımcılar ve SALT Galata yapısından esinle şekillenecek. Uzun Perşembe kapsamındaki doğaçlama performansta, avangart cazdan Orta Asya tınılarına uzanan müzikal bir seçki sunulacak.

Goethe-Institute Istanbul ve Tarabya Kültür Akademisi desteğiyle düzenlenen program herkesin katılımına açıktır.

Angelika Niescier caz müzisyeni ve saksafon sanatçısı. Tarabya Kültür Akademisi’nin misafir sanatçısı olarak İstanbul’da yaşıyor.

Amerikalı perküsyon sanatçısı Amy Salsgiver güncel, popüler, klasik ve deneysel müzik türlerindeki çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

Saadet Türköz müzik kariyerine doğaçlama, deneysel ve free folk caz müzik türlerinde vokalist olarak başladı. İsveç’te yaşayan Türköz, çeşitli müzisyenler ve disiplinlerarası sanatçılar ile çalışmalar yürütüyor.

Kat -1
İşveren Sergisi

1930’lardan 2010’lara Ankara, Çanakkale, Denizli, İzmir ve İstanbul’da bir dizi yapı temelinde, mimar ile işveren arasındaki kritik ilişkiyi irdeleyen serginin içeriği, SALT Galata’nın 2006-2011 yıllarındaki yeniden işlevlendirilme sürecine dair notlarla yapının tümüne yayılır.

SALT Araştırma

19.00’a kadar açık.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.