Sarkis "Sarı Punctum"

sarkis

SARKİS
Sarı Punctum
Yellow Punctum
08 Eylül – 11 Kasım 2017
Dirimart

Karanlık mı ışığı, ışık mı karanlığı kendisinde bir gedik bilir? Hangisi hangisine rağmendir ve hangisi yerleşik, hangisi göçebe? Hangisi diğerinin uzamıdır? Yayılan ışık mıdır, yutan karanlık mı? Kaçış ve saplanış hangisindedir? Zaman bu karşılaşmanın neresindedir? Bir yerindeyse akar mıdır, donuk mu?

Mekan, kendisindeki bütün çıkışları kapatmıştır. Kaçış ve saplanış, tam da buradadır. Her şey, kırpılan bir göz gelene kadar orada öylece kalacaktır. Ama kıvılcım; kıvılcımda her şey yeniden doğacaktır.

Sarkis 1972'de, yaşadığı binanın bodrumunda bir dizi fotoğraf çekti. Flaş ışığında bir anlığına belirip yiten mekan parçaları buldu orada, kendi üzerine kapanmış, kapatılmış bellek sahneleri: izler, çizikler, akıntı şeritleri... ölesiye bırakılmış birkaç nesne ve saf beton.

Bunker Sergileri'nin ilkinde, bu fotoğrafların her birine o fotoğrafı soyutlayan sarı bir suluboya eşlik ediyor. Her görüntü kendi saklı ışığıyla aydınlanıyor böylece. Tıpkı sergi mekanının zeminine konulmuş monitörden geçen görüntülerde, ışık damlalarını Morton Feldman'ın müziğiyle su dolu bir kaseye bırakan o incecik mum gibi.

Işığın içkinlik alanındayız. Siyahın ve beyazın, sarıda varlığa gelişinde. Görünür olmayanı görünür kılan kıvılcım çakışta.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.