Tahayyül Ya Da Bir Gelecek Düşü

sergi

Sergi geleceği düşlemenin minör olanaklarını sorguluyor!

Anlam olarak “imgeleme, zihinde canlandırma, hayal etme” ye karşılık gelen “tahayyül etmek” kendisine zamansal coğrafya olarak geleceği önceler. Gelecek ise çağdaş zaman kuramına göre, şimdiden hareket ederek yönlendiğimiz bir potansiyeldir.

İnsanın geleceği “isteme, sezme, kurma dahası var etme” potansiyellerini yine insana ait olanla şekillendirdiği durumundan hareketle, çeşitli araçların imkanlarından söz edilebilir. Görsel ya da plastik sanatlar tam da burada, yaşanılan şimdiden geleceğe doğru bir coğrafya arayışının daha özgür mecrası olabilir. Çünkü sanat başlı başına en özgün düşleme biçiminin imkanlarını barındırır. Artık hayal etme ve imgelemeden yola çıksa da dönüşmüş başka bir dili kullanarak eserler veren özgün bir alandayızdır. Teknik kısıtlamaların ötesinde sanatsal yaratım, içindeki üst ve alt dillerin çokluğuyla izleyiciyi çok yönlü imgelemeye de davet eder. Sanatçı’nın imgeleminden, özgün esere oradan izleyiciye uzanan çok boyutlu bir etkileşim alanı yaratılmış olur. Modern hayatın gündelik yaşama biçimlerini baskı ve iktidar aracı olarak dayattığı günümüz dünyasında, krizler ve savaşlarla kuşatılmış bireyler ise bu dizgeyle tahayyül etmeyi deneyimleyebilirler.

Sergide yer alan tek tek her eser sanatçının kişisel imgelemini taşıyan bir düşleme önerisidir. Bu yönüyle sanatsal üretim kendisinde, yaşanan çağ ve çevreyle ilgili olanın eleştirisini de sonuna kadar barındırır. Farklı disiplinlerde üretilmiş eserleri bir araya getiren sergi, sanatçıların pratikleri üzerinden kişisel imgeleme dünyalarına açılıyor.

Sergi 5 Şubat – 19 Mart 2016 tarihleri arasında Kare Art Gallery’de görülebilir.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.