Royal Opera House: The Nutcracker

the nutcracker

Dünyanın en çok sahnelenen balesi olan The Nutcracker, 19 Ocak’ta Zorlu PSM Studio’da olacak.

Ernst Theodor Amadeus Hoffman’ın “The Nutcracker and the Mouse King” adlı eseri, Clara adlı bir kıza yeni yıl öncesinde gelen bir hediyeyi ve bu hediyenin gelişiyle yaşanan olayları anlatıyor. Noel hediyesi olarak kendisine bir fındıkkıran gelen Clara, hediyesiyle beraber uyuyakaldığında sihirli ve masalsı rüyalara dalar.

the nutcracker

Bestelerini Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin yaptığı, koreografisini ise Marius Petipa ve Lev Ivanov’un hazırladığı The Nutcraker, ilk defa 18 Aralık 1892’de St. Petersburg’daki Mariinsky Theatre’da sahnelendi. Zamanının çok ötesinde bir bale gösterisi olarak nitelendirilen The Nutcraker, sahnelendiği günden bugüne kadar dünyanın çoğu ülkesinde gösterildi ve en çok bilinen bale eserlerinden biri oldu.  

Gösterinin müziklerini bestelerken Paris’te olan Tchaikovsky, çelesta adlı bir enstrüman keşfederek gösteriye ait March and Dance of the Sugar Plum Fairy bestesini bu enstrüman ile özdeşleştirdi. Aynı zamanda gösteriye ait “Trepak” ve “Waltz of the Flowers” besteleri de herkesin hafızasına kazındı.

19.yüzyılın Noel coşkusunu baleyle sahneye taşıyan The Nutcracker, 19 Ocak’ta Zorlu PSM Studio’da sahnelenecek. Biletler Biletix'te.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.