Yedi Sanatçıdan “Aynı Bahçe”

Aynı Bahçe
17.03.18 06.05.18 

ayni bahce

Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli proje ve sergilerin de gerçekleştiği ArtOda, Evliyagil Koleksiyonu ile koleksiyon dışı üretimlerin buluştuğu Aynı Bahçe sergisini 17.03.18 06.05.18 tarihleri arasında  ArtOda da ağırlamaya hazırlanıyor. Yedi genç sanatçının üretimlerinin bir araya geldiği sergide doğumdan hemen sonra, hayatla bu belirsiz sınır arasında geçirilen zamanların bahçesine bir bakış sunuluyor.

Sanatçılar

Sadık Arı, Murat Balcı, Gökhun Baltacı, Anıl Saldıran, Kazım Şimşek, Asya Tok, Yuşa Yalçıntaş

Doğurgan, bereketli topraklara atılan her tohum kendi yaşamsal döngüsüne başlar. Kar örter, yağmur ıslatır, güneş ısıtır ve doğum gerçekleşir. Toprak her daim doğaya verdiği sözü tutar; doğurur ve döngünün mükemmel ilerleyişini sağlamak için er ya da geç geri çağırır.

Doğumdan itibaren bedenin gelişimine zihin de katılır. Yüksek bir ivmeyle kayıt makinesi gibi çalışan zihin, erişkinliğe varmadan önce bir odadan diğerine emekler, bahçelerde koşar, koridorlarda gezinir. Toplum yapısını oluşturan sistemin dik yokuşlarından oyun oynayarak tırmanır. Gelişim her daim pozitif bir ivmeyi anımsatsa da,  bu olgunun içine değişimin payını da hesaplayarak katmak gerekir. Beden, gelişimini devam ettirdiği sürece zihin de değişir, büyüme tamamlanırken dönüşüm de başlar.

ayni bahce

İktidarın gücünü topladığı, üzerine kurulduğu ve yükseldiği mikro düzeyde örgütlenen aile birimi, yeni nesillerin üretilip şekillendirilmesi için harıl harıl çalışan, özverili bir hücre gibidir. Ahlaki ödevlerin, etik değerlerin, geleneğin ve hayatta kalma becerilerinin aktarımı onun sayesinde mümkündür. Toplum, bilindik ve sürpriz olmayan ‘tipik’ bireyler ister; ödevler verir ve bu ödevlerin yerine getirilmesi için zorbalık yapar. Çocuğun varlık bilinci tüm bu kurulu sistemlerden uzak, oyunla haşır –neşir büyülü bir bahçede gezinirken, aslında yetişkinlerin elinde işlenmeye hazır bir hammadde gibi montaj hattında ilerlemektedir.

Bu bahçede gezinen küçük insanlar hayatla karşılaşmaya tam olarak ne zaman hazır olur? Tüm çabalar döngünün zorluklarına karşı tutulmuş bir kalkan ise, hayat tam olarak ne zaman ve nasıl başlar?

Yedi sanatçının üretimlerini bir araya getiren “Aynı Bahçe”, doğumdan hemen sonra, hayatla bu belirsiz sınır arasında geçirilen zamanların bahçesine bir bakış niteliğinde okunabilir. Evliyagil Koleksiyonu ile koleksiyon dışı üretimlerin buluştuğu “Aynı Bahçe” sergisi 17.03.18 06.05.18 tarihleri arasında ArtOda’da ziyaret edilebilir.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.