SALT Galata'da Bilim Kurgu Filmleri Gösterimi

westworld

SALT Galata’daki Zahiri Mekânda Arşiv’in kapanışından bir gün önce, Refik Anadol’un seçtiği iki bilim kurgu filmi Türkçe altyazılı olarak Oditoryum’da 24 Şubat günü gösterilecek. Programda, ilk sezonu 2016’da yayımlanan televizyon dizisi Westworld’ün temel aldığı, aynı adlı film ile Spike Jonze’a senaryo dalında Altın Küre ve Oscar kazandıran Her filmi yer alıyor.

İnsan-yapay zekâ ilişkisine odaklanan filmlerden biri robotların insanlığın hizmetinde olduğu yapay bir dünya kurgularken diğeri böylesi bir dünyada bir insanın bir işletim sistemiyle geliştirdiği duygusal yakınlığı anlatıyor. Yapım tarihleri arasında 40 yıl olmasına rağmen filmler, Anadol’un Arşiv Rüyası projesi (2017) ve uzantısı olan Zahiri Mekânda Arşiv enstalasyonu gibi, yakın geleceğin imkânlarına dair çeşitli önermeler barındırıyor.

Westworld [Batı Dünyası] (1973)
14:00

Michael Crichton’ın yazıp yönettiği film, 1983 yılında, yalnızca yetişkinlere hizmet veren ve son derece gerçekçi bir kurguya sahip olan Delos tema parkında geçer. “Vahşi Batı”, “Orta Çağ Avrupa’sı” ve “Antik Roma” dünyaları için birebir insan görünümünde tasarlanan robotlar, kendilerine biçilen roller çerçevesinde, parkın seçkin ziyaretçilerine o devirlere dair her türlü deneyimi yaşama imkânı sunar. Ancak, canlı organizmalar kadar karmaşık bir yapıya sahip makinelerdeki bir dizi sistem hatası, bu yapay ortamın karanlık yüzünü ortaya çıkaracaktır.

her

Her [Aşk] (2013)
16:00

Yakın gelecekte Los Angeles’ta geçen film, içine kapanık bir yazar olan Theodore’un (Joaquin Phoenix), yapay zekâ programı sunan bir işletim sistemiyle kurduğu ilişkiyi konu alır. Eşinden ayrılan ve çoğu zamanını yalnız geçiren Theodore, kulağına taktığı bir cihazla iletişime geçtiği Samantha (Scarlett Johansson) ile hayatını programlamaya başlar. Fakat, nükteli ve bir o kadar da duyarlı yaklaşıma sahip olan bu sanal varlığın Theodore’a beklenmedik bir yakınlık göstermesi, ilişkilerini duygusallıkla yüklü tuhaf bir boyuta taşır.

(Gösterimler ücretsiz ve herkese açıktır.)

Görsel 1: Westworld [Batı Dünyası] (1973) filminden bir kare ©Filmbank Media
Görsel 2: Her [Aşk] (2013) filminden bir kare ©Chantier Films

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.