Zorlu PSM Caz Festivali’nin İlk Konukları: Michel Camilo ve Tomatito

michel camilo tomatito

İstanbul’da yepyeni bir caz festivali yüzünü gösteriyor: Zorlu PSM Caz Festivali. 3-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında ilk defa cazseverlerle buluşacak olan festivalin ilk konuğu Latin caz müziğin en başarılı ikilisi Michel Camilo ve Tomatito oluyor.

Dominikli Michel Camilo, ailesi sayesinde gözlerini dünyaya müzikle açmış Grammy ödüllü bir sanatçı. Büyükbabasının evinde gördüğü piyanodan çok etkilenen Camilo, 10 yaşındayken piyano çalmaya başladı ve 16 yaşında Dominik Cumhuriyeti Senfoni Orkestrası’na katıldı. 1985 yılında Bill Evans, Oscar Peterson, Chick Corea ve Keith Jarrett gibi önemli müzisyenlerden ilham alarak hazırladığı ilk albümü “Why Not?”ı yayımladı. Bu albümle gelen bilinirlik ve başarı, sanatçının Dizzy Gillespie, Chuck Mangione, George Benson, Jaco Pastorius, Randy Brecker ve Wynton Marsalis gibi sanatçılarla müzik işbirlikleri yapmasına vesile oldu.

Ailesinde iki gitarist amcasının olmasının avantajıyla büyüyen İspanyol Flamenko gitari virtüözü Tomatito, İspanyol gitarist ve besteci Paco de Lucia tarafından keşfedildi. Başka bir Flamenko gitaristi Camaron de la Isla’yla hem de Paco de Lucia ile beraber çıkardıkları albümler sanatçının dünya çapında tanınmasını sağladı.

Camilo ve Tomatito’nun yolu, 2000 yılında Flamenko ve caz müziğinin muhteşem uyumunu yakalayan “Spain” adlı albümle birleşti. Bu albüm ilk kez düzenlenen Latin Grammy Ödülleri’nde En İyi Latin Caz Albümü ödülünü kaptı. Bu başarının ardından birliktelikleri 2006 yılında çıkan “Spain Again” ve son olarak 2013 yılında çıkan “Spain Forever” albümleriyle taçlandı.

Caz, Latin ve klasik müzik üstadı Michel Camilo ve Flamenko gitar virtüözü Tomatito, 3 Mayıs akşamı Zorlu PSM Caz Festivali’nin ilk konuğu olarak Ana Tiyatro Sahnesi’nde olacaklar.

Biletler Biletix'te.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.