4. Ural Endüstriyel Çağdaş Sanat Bienali

ural bienali

Yazar: Özgenur Geris
 

JoaoRibas küratörlüğünde 14 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında Rusya Ekaterinburg’da 4. kez gerçekleşecek olan Ural Endüstriyel Çağdaş Sanat Bienali’nin bu seneki konusu “yeni okur – yazarlık“. 2010 yılından beri yapılan Ural Endüstriyel Çağdaş Sanat Bienali sanayi, emek ve bu ortamda varlığını sürdürmeye çalışan sanata odaklanmıştır. Serralves Çağdaş Sanat Müzesi’nin ana küratörü olan JoaoRibas’ın bu seneki bienal için belirlediği konu olan “yeni okur – yazarlık“ ile yakın tarihli terim ve anlamlardan uzaklaşılarak gelecekteki ekonomik, sosyal ve kültürel değişiklikler ön görülüyor.

Bu değişimlere örnek vermek gerekirse; 2030 yılında bilimsel ve teknolojik devrimleri algılamak için kullanılacak aracılar değişecek, küresel endüstriyel üretim ortadan kalkacak, sınırsız eğlence fırsatlarının olduğu bir dünyada hayatta kalmak için yeni bir rehber sözlüğe ihtiyaç olacak, boş zaman ve çalışma arasındaki fark bulanıklaşacak gibi sıralayabiliriz, .

2030 yılında kültür – sanat ortamına baktığımızda ise; geçmiş, şimdi ve geleceği homojenleştirecek olan sanat büyük markalar tarafından yönetilecek ve gösterişli partilere dönüşen sergiler ile karşı karşıya kalacağız.

4. Ural Endüstriyel Çağdaş Sanat Bienali bu sene ana mekan olarak belirlediği eski Ural Enstrüman Fabrikası’nın 3 katını kullanarak 12.000 m2’lik alana yayıldı. Video, resim, enstalasyon ve interaktif eserlerin gösterildiği bienalde 20 ülkeden 70 sanatçı katıldı. İsviçre’den RudyDeceliere, ABD’den DougAshford, Moises Saman, Almanya’dan Harun Farocki, Arjantin’den Mika Rottenberg, Rusya’dan AlexeiShchigalev, FyodorTelkov gibi sanatçıların eserlerini görmekteyiz.

Bienalin ana mekanında eseri sergilenen sanatçı RudyDeceliere’nin En Ağır Dalga Hakkında isimli yerleştirmesi izleyiciyi psikolojik olarak geren bir ortamda bizi karşılamaktadır. Gergin tellere bağlanmış dalgalı bakır rezonantlardan oluşan yerleştirme de izleyici odanın içinde yürüdüğü zaman paraboller aracılığıyla zeminden tavana giden bir ses oluşmaktadır. Deceliere’nin eserlerinde gördüğümüz çoğaltma, tekrarlama ve güçlendirme öğelerini bu yerleştirmesinde de görmekteyiz; yüzeylerin çarpımı, nesnelerin tekrarı ve sesin yükseltilmesi gibi.

ural bienali

EvgeniaMachneva’nın Beyaz Köşk isimli yerleştirmesi bellek ve miras konularına odaklanmaktadır. Beyaz tüllerden oluşan odanın içinde küçük bir köşk yer almaktadır; Kasli Köşk’ü. 1900 yılında Dünya Sanat Fuarı’nda köşkün maketi sergilenmiştir ve Parisliler köşkü satın alıp Fransa’da inşa etmek istemişlerdir. Ancak Urallılar yüksek teklifler almasına rağmen bu köşkün ulusal bir miras olduğunu düşündüklerinden satmamışlardır. Maket evine geldikten iki yıl sonra yıkılmıştır ve köşkten geriye sadece birkaç fotoğraf kalmıştır. Beyaz Köşk yerleştirmesi ile toplumun hafızasını tazelemek isteyen Machneva, bu çalışması ile Paris’teki Artist Recidence Programı’na katılmıştır.

12 Kasım 2017 tarihine kadar Rusya Ekaterinburg’da gerçekleşen 4. Ural Endüstriyel Çağdaş Sanat Bienali’ni izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.