Ahmet Polat'ın The Myth of Men Sergisi Leica Gallery'de

ahmet polat at the barber

Leica Gallery Istanbul, 8 Eylül – 2 Aralık tarihleri arasında Ahmet Polat’ın “The Myth of Men” başlıklı fotoğraf ve videolardan oluşan kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 15. İstanbul Bienali’ne paralel olarak gerçekleşecek sergi, son yıllarda toplumsal cinsiyet çalışmalarının gündeminde olan erkeklik sosyolojisini konu ediniyor.

Erkeklik sosyolojisi; kadınlık ve toplumda kadın olmak üzerine devam eden toplumsal cinsiyet çalışmalarına erkeklik ve toplumda erkek olmak kavramlarını ekliyor. Ahmet Polat, toplumdaki “erkeklik” kavramına farklı açılardan yaklaşıyor; temsil ettikleri sıfatlardan sıyrıldıkları kişisel zamanlarında hareketlerine ve hatta mimiklerine odaklanıyor; fiziksel ve duygusal samimiyeti ön plana çıkarıyor.

ahmet polat dancing men

Çekimleri Hollanda, Belçika ve Türkiye’de, genellikle erkeklerin bir araya geldiği kahvehane, sanayi mahallesi veya berber gibi klasik mekanlarda gerçekleştirilen The Myth of Men, aynı zamanda proje erkeklere özgü sünnet, pehlivan güreşi veya semazen öğretisi gibi ritüelleri de kaydediyor. Projelerinin üretim ve sunum aşamalarında yeni üretim teknikleri ve sunumları tercih eden Polat, Leica lensleri kullanılarak yapılan çekimlerde filmden fotoğrafa değil, fotoğraftan filme ulaşarak, yavaşlatılmış görüntülerle hareketli fotoğraflar üretiyor. Tek bir imajın yanıltıcı olabilecek temsiliyetine karşılık karakterleri canlandırıyor.

ahmet polat dad and son in pool

Hollanda’da araştırmalarına başlanan ve Türkiye’de de gerçekleştirilen röportaj ve çekimlerle devam eden The Myth of Men projesi, Mondriaan Fund ve İstanbul Hollanda Konsolosluğu tarafından destekleniyor ve sergi, tiyatro oyunu ve konuşma serilerinden oluşuyor. 8 Eylül’de Leica Gallery Istanbul’da gerçekleşecek açılışla dünyadaki ilk gösterimi yapılacak The Myth of Men sergisinin tiyatro oyunu Hollanda’da gösterime başladı. Sergi boyunca düzenlenecek paralel etkinlikler kapsamında erkeklik sosyolojisi üzerine konuşmalar da Leica Gallery Istanbul’da yer alacak.

ahmet polat children cleaning car


Belgesel niteliğindeki projelerinde görsel anlatımın yanı sıra hikayeye de önem veren Ahmet Polat, bugüne kadar birçok ülkede sergilenen Dark Moon, Kemal’s Dream ve A Bridge Too Far projelerinde olduğu gibi çeşitli coğrafyalarda yaşayan farklı kimliklerden insanları anlamayı ve anlatmayı tercih ediyor. Hikayelerindeki kişilerin özel hayatlarına kendini davet ettiriyor, dışarıdan görünene değil, kişisele odaklanıyor. Bunu yaparken, toplumda kabul edilmiş yer ve kimliklerinden başlayarak, şehirle olan ilişkilerine, geleneklerini yaşama ve yaşatma yollarına ve kişisel bakış açılarına kadar iniyor.

“The Myth of Men” sergisi 8 Eylül – 2 Aralık 2017 tarihleri arasında Pazartesi günleri hariç her gün Bomontiada’da yer alan Leica Gallery Istanbul’da görülebilir.

Görsel 1: Ahmet Polat - Ath the Barber The Hague, 2016
Görsel 2: Ahmet Polat - Dancing Men
Görsel 3: Ahmet Polat - Dad and Son in Pool Bussum, 2017
Görsel 4: Ahmet Polat - Children Cleaning car, Gölcük 

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.